Dziś jest piątek, 15.01.2021, imieniny Domosława, Makarego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » XX Dzień Papieski

XX Dzień Papieski

XX Dzień Papieski

„Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.”

Jan Paweł II

16 października obchodzimy dzień papieski. Tegoroczny dzień papieski ma wyjątkowy charakter ze względu na przypadającą w tym roku 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II i smutny czas pandemii koronawirusa. Data 16 października została wybrana nie bez przyczyny. To właśnie tego dnia  w 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Hasło Dnia Papieskiego 2020 to „Totus Tuus” (cały twój). Będąc jeszcze księdzem Karol Wojtyła wybrał to hasło na swoje zawołanie biskupie, które towarzyszyło mu aż do śmierci.

Jan Paweł II to niepodważalnie wyjątkowa postać w polskiej historii. Zwyczajny chłopiec, urodzony w Wadowicach dzięki swojemu powołaniu i działaniom na rzecz drugiego człowieka stał się niezwykłym dorosłym.

Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat i był jednym z najdłuższych w historii i niewątpliwie jednym z najważniejszych w historii Kościoła. W czasie swojej służby wiele razy dokonywał symbolicznych gestów: był pierwszym papieżem w synagodze żydowskiej, jako pierwszy zwierzchnik Kościoła Katolickiego odwiedził też meczet. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. W dniu swojej śmierci Jan Paweł II zwrócił się do osób, obecnych przy jego łóżku z ostatnimi słowami: "Pozwólcie mi iść do domu Ojca".

W Malanowie na skwerze obok malanowskiego kościoła można zobaczyć pomnik św. Jana Pawła II. Jest to naturalnej wielkości rzeźba wykonana ze spiżu przez artystę rzeźbiarza Jana Funka. Obok rośnie dąb - naturalny pomnik upamiętniający papieża Polaka.

DF


Pozostałe aktualności