Wzrosną kary za dzikie wysypiska

500 zł to już za mało żeby „przekonać” do nie śmiecenia. Dlatego kary za ten czyn radykalnie wzrosną. Niestety nielegalne wysypiska śmieci są prawdziwą plagą. O skali problemu można się przekonać podczas każdego spaceru w lesie. Wokół nas wciąż są ludzie, którzy śmiecą, pomimo powszechnego systemu odbioru odpadów, za który płacą, mimo edukacji o szkodliwości takich praktyk czy nakładanych kar. Porzucone śmieci są niezwykle groźne dla środowiska: zatruwają glebę, wodę i często są śmiertelną pułapką dla okolicznych zwierząt. Ich zbieranie i przetwarzanie byłoby znacznie łatwiejsze i bardziej ekonomiczne, gdyby trafiły do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W naszej gminie taki punkt znajduje się przy oczyszczalni ścieków w Malanowie.
Porzucanie śmieci w lasach to ogromne koszty ekonomiczne. Polska wydaje 16 mln złotych rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci.
Czas na zmiany.
Jak podaje PAP, Minister Środowiska Michał Woś poinformował niedawno, że w lasach, w roku ubiegłym, liczba fotopułapek wzrosła z 2 do 5 tysięcy, a w tym roku resort zaplanował kolejne 5 tysięcy fotopułapek oraz dodatkowy sprzęt do obserwacji m.in. drony.
Zmiana kodeksu wykroczeń.
Resort środowiska przygotował także projekt ustawy, który zmienia kodeks wykroczeń i wzmacnia kary za śmiecenie w lasach. Grzywna pieniężna ma być podniesiona z obecnych 500 zł do 5000 zł, a dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć karę sprzątania lasu.
Minister zauważył, że oprócz naprawienia wyrządzonej szkody sędziowie będą mogli nałożyć dodatkową karę w postaci prac społecznych polegających na sprzątaniu obszarów leśnych przez określony czas, np. miesiąc.
Jesteśmy mieszkańcami kraju z wielowiekową kulturą i tradycją, oprócz tego jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Wniosek jest z tego prosty. Powinniśmy zachowywać się jak ludzie cywilizowani. Nie przystoi zatem wyrzucać śmieci w lasach czy innych miejscach stanowiących naszą wspólną przestrzeń.
Pamiętajmy!!!
To czy lasy będą czyste zależy od nas samych.
Czy wiesz, że?
Jedna bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody.
Nie wyrzucaj baterii do kosza. Oddawaj je w punkcie zbiórki albo wrzucaj do specjalnego pojemnika np. sklepie czy w naszym urzędzie gminy.
Przypominamy także, że przy wejściu do urzędu znajduje się pojemnik na plastikowe nakrętki, które przekazujemy na cele charytatywne.
/-/Łukasz Kurek
Pozostałe aktualności
-

Mikroretencja - ruszył nabór wniosków
-

Przedwakacyjne spotkanie z sołtysami
-

Dzień Ojca
-

Phishing w trakcie wakacji
-

Ogłoszenie dla mieszkańców
-

Do sukcesu nie ma windy, trzeba iść po schodach. Ósme absolutorium dla Wójta Gminy Malanów.
-

Raport o stanie gminy
-

Oszustwa wakacyjne – jak nie popsuć sobie urlopu fałszywą rezerwacją?
-

Kompendium wiedzy o pompach ciepła
-

Badanie "Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych"
-

Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego
-

Konkurs fotograficzny „PS WPR w obiektywie – wieś wczoraj, dziś i jutro"
-

Awans Gminy Malanów w rankingu Rzeczypospolitej
-

Dzień dziecka
-

Konkurs na najładniejszą posesję – czekamy na Wasze zgłoszenia