Dziś jest niedziela, 07.03.2021, imieniny Pawła, Tomasza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Wzrosną kary za dzikie wysypiska

Wzrosną kary za dzikie wysypiska

Wzrosną kary za dzikie wysypiska

500 zł to już za mało żeby „przekonać” do nie śmiecenia. Dlatego kary za ten czyn radykalnie wzrosną. Niestety nielegalne wysypiska śmieci są prawdziwą plagą. O skali problemu można się przekonać podczas każdego spaceru w lesie. Wokół nas wciąż są ludzie, którzy śmiecą, pomimo powszechnego systemu odbioru odpadów, za który płacą, mimo edukacji o szkodliwości takich praktyk czy nakładanych kar. Porzucone śmieci są niezwykle groźne dla środowiska: zatruwają glebę, wodę i często są śmiertelną pułapką dla okolicznych zwierząt. Ich zbieranie i przetwarzanie byłoby znacznie łatwiejsze i bardziej ekonomiczne, gdyby trafiły do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W naszej gminie taki punkt znajduje się przy oczyszczalni ścieków w Malanowie.

Porzucanie śmieci w lasach to ogromne koszty ekonomiczne. Polska wydaje 16 mln złotych rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci.

Czas na zmiany.

Jak podaje PAP, Minister Środowiska Michał Woś poinformował niedawno, że w lasach, w roku ubiegłym, liczba fotopułapek wzrosła z 2 do 5 tysięcy, a w tym roku resort zaplanował kolejne 5 tysięcy fotopułapek oraz dodatkowy sprzęt do obserwacji m.in. drony.

Zmiana kodeksu wykroczeń.

Resort środowiska przygotował także projekt ustawy, który zmienia kodeks wykroczeń i wzmacnia kary za śmiecenie w lasach. Grzywna pieniężna ma być podniesiona z obecnych 500 zł do 5000 zł, a dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć karę sprzątania lasu.

Minister zauważył, że oprócz naprawienia wyrządzonej szkody sędziowie będą mogli nałożyć dodatkową karę w postaci prac społecznych polegających na sprzątaniu obszarów leśnych przez określony czas, np. miesiąc.

Jesteśmy mieszkańcami kraju z wielowiekową kulturą i tradycją, oprócz tego jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Wniosek jest z tego prosty. Powinniśmy zachowywać się jak ludzie cywilizowani. Nie przystoi zatem wyrzucać śmieci w lasach czy innych miejscach stanowiących naszą wspólną przestrzeń.

Pamiętajmy!!!

To czy lasy będą czyste zależy od nas samych.

Czy wiesz, że?

Jedna bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody.

Nie wyrzucaj baterii do kosza. Oddawaj je w punkcie zbiórki albo wrzucaj do specjalnego pojemnika np. sklepie czy w naszym urzędzie gminy.

Przypominamy także, że przy wejściu do urzędu znajduje się pojemnik na plastikowe nakrętki, które przekazujemy na cele charytatywne.

                                                                                                                            /-/Łukasz Kurek


Pozostałe aktualności