Dziś jest niedziela, 28.11.2021, imieniny Zdzisława, Lesława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Wracają kontrole nieruchomości pod kątem przestrzegania przepisów ochrony środowiska

Wracają kontrole nieruchomości pod kątem przestrzegania przepisów ochrony środowiska

Dymiacy komin

Szanowni Mieszkańcy Gminy Malanów

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym planujemy kontynuować rozpoczęte w latach ubiegłych kontrole nieruchomości. Będą one przeprowadzane pod kątem przestrzegania przepisów ochrony środowiska. Sprawdzane zostaną m. in.: jakość zakupionego węgla i miału, segregacja odpadów oraz wywóz nieczystości płynnych. Podczas kontroli należy okazać faktury zakupu opału wraz z dokumentem potwierdzającym jego jakość, a także potwierdzenie wywozu nieczystości płynnych. Kontrole będą przeprowadzane przez pracownika Urzędu Gminy w Malanowie, pracownika Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Malanowie oraz dzielnicowego.

Gmina zobowiązana jest do przeprowadzania kontroli m. in. z uwagi na przyjęte przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego tzw. „uchwały antysmogowe”. Wprowadziły one zakaz stosowania niektórych rodzajów opału, takich jak bardzo drobny miał czy węgiel brunatny.

Na podstawie dotychczasowych kontroli uznać można, że większość mieszkańców naszej gminy stara się przestrzegać obowiązujących przepisów. Niestety jeszcze nie wszyscy, o czym świadczą chociażby wystawione  mandaty karne. Uczulamy, że spalanie odpadów w kotłach centralnego ogrzewania nie tylko naraża na otrzymanie mandatu. Wpływa też negatywnie na nasze, naszych bliskich i sąsiadów zdrowie. Ponadto powoduje osadzanie się sadzy i pyłów w kominie, co często doprowadza do ich niedrożności, w konsekwencji skutkując zatruciem czadem lub pożarem. Natomiast właściwe sortowanie odpadów wyhamowuje wzrost opłat za ich odbiór.

Przypominamy, że cały czas można skorzystać z rządowej dotacji w programie „Czyste powietrze”. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie m. in. na wymianę starych pieców, docieplenie ścian, dachu i stropów, wymianę okien i drzwi, wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz wiele innych (szczegóły na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu: http://www.wfosgw.poznan.pl/program-priorytetowy-czyste-powietrze/). Przypominamy, że w Urzędzie działa punkt konsultacyjno-informacyjny tego programu. Zapisy pod nr telefonu 632883083.

 „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Czy wiesz, że?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, regularnie badającej jakość powietrza, już w 2014 roku aż 92% światowej populacji oddychało powietrzem, które nie spełniało wymogów organizacji.

ŁK

zdj. pixabay.com/JerzyGorecki


Pozostałe aktualności