Dziś jest poniedziałek, 15.07.2024, imieniny Włodzimierza, Henryka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » W Gminie Malanów bezpieczniej

W Gminie Malanów bezpieczniej

1380188468_0_w-gminie-malanow-bezpieczniej

W dniu 25 września w świetlicy wiejskiej w Malanowie odbyła się otwarta debata na temat bezpieczeństwa w Gminie Malanów. Udział w niej wzięły władze gminy, Radni, Sołtysi oraz mieszkańcy. Debatę prowadził Komendant Powiatowy Policji w Turku mł.insp. Grzegorz Gibaszek. Jak wynika z danych Policji na terenie naszej gminy w roku bieżącym dotychczas dokonano 940 przestępstw. Największy udział w tym mają przestępstwa kryminalne, najmniej bójki i pobicia oraz rozboje. W roku ubiegłym w tym samym okresie dokonano1040 przestępstw. Z zaprezentowanych danych wynika też, że wykrywalność przestępstw w odniesieniu do roku ubiegłego wzrosła o ponad 4 punkty procentowe i wynosi obecnie 90,2 %. Na terenie gminy w okresie od 1 stycznia do końca sierpnia bieżącego roku doszło do 26 zdarzeń drogowych: 24 kolizji i 2 wypadków. W wyniku tego ranne zostały 2 osoby. Analogiczny okres roku ubiegłego zamknął się smutnym bilansem 5 wypadków, 9 osób rannych i 1 osoby zabitej.

Wg danych zaprezentowanych przez Komendanta Powiatowego Policji, pomimo zlikwidowania posterunku policji w Malanowie czas reakcji skrócił się z 11:19 minuty do 10:16 minuty, co jest niewątpliwie pozytywną informacją dla mieszkańców.

Jak przekonywał mł.insp. G.Gibaszek policjanci nie tylko karzą, ale przede wszystkim pouczają. Odwołał się tu do publiczności, pytając zgromadzonych, czy w tym roku podczas żniw jakiś rolnik otrzymał mandat np. za brak odpowiedniego oznakowania sprzętu rolniczego lub przejazd drogami kombajnem z nie zdemontowanym hedrem. W odpowiedzi usłyszał, że zdarzył się przypadek ukarania rolnika za brak posiadania przy sobie dokumentów oraz za wyjazd traktorem na drogę asfaltową z zabrudzonymi kołami.

Po omówieniu przygotowanej prezentacji przyszła kolej na pytania, publiczności. Wśród najważniejszych poruszanych tematów były wysepki na drodze wojewódzkiej 470. Jeden z mieszkańców zaprezentował 2 filmiki ukazujące auta ciężarowe mijające wysepkę z lewej strony. Mieszkańcy przekazali policjantom zarówno te filmiki, jak i szereg zdjęć dokumentujących zagrożenia w naszej gminie. Kolejne tematy jakie pojawiały się podczas debaty z policjantami to: Romowie nachalnie odwiedzający gospodarstwa, problem parkowania na ul. Południowej, nadmierna prędkość na ulicy Parkowej, bezpieczeństwo w parku, dewastacji mienia gminnego przy Orliku, parkowanie na prywatnym terenie przez grzybiarzy i inne. Komendant Powiatowy Policji w Turku zachęcał do informowania o każdym przestępstwie. Zapewniał także, że każde zgłoszenie jest przez policję sprawdzane, a osoba zgłaszająca nie ma obowiązku podania swoich danych osobowych, natomiast pytanie dyżurnego o te informacje wynika tylko i wyłącznie z wewnętrznych procedur policji. W debacie udział wziął także Starosta Turecki Zbigniew Bartosik. Podczas dyskusji wiele pytań skierowanych zostało właśnie do niego, a dotyczyło dróg powiatowych. Początkowo Starosta wynotowywał skrzętnie pytania celem ‘sprawdzenia tematu’, nie mniej jednak po 8 zapytaniu zrezygnował i poprosił o przesłanie wyciągu z protokołu z poruszonymi kwestiami. Tak więc w najbliższych dniach wszystkie poruszone kwestie dotyczące dróg powiatowych zostaną przez pracownika urzędu gminy przekazane do Zarządu Dróg Powiatowych i Starostwa. Starosta obiecał także w najbliższych dniach objazd dróg powiatowych na terenie naszej gminy.

Aby wyczerpać wszystkie nurtujące tematy potrzeba było ponad dwóch godzin. Szkoda tylko, ze oprócz władz gminy, części radnych, sołtysów i pracowników gminy przybyła na spotkanie tylko garstka mieszkańców.


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności