Dziś jest poniedziałek, 27.05.2024, imieniny Jana, Juliusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Święto planety – Dzień Ziemi

Święto planety – Dzień Ziemi

tecza na polami

Już w poniedziałek 22 kwietnia wypadają obchody największego międzynarodowego święta ekologicznego – Dnia Ziemi. Wydarzenie ma przypominać wszystkim, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.

Jaka jest historia tego wydarzenia?

Zdarzeniem, które przyczyniło się do utworzenia tego święta, była katastrofa ekologiczna z początku 1969 roku, do której doszło u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekła ropa naftowa, wskutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków.

W 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Krótko po tym wydarzeniu powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki temu zostały podpisane akty prawne, które pozwoliły na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków, a także walkę o zrównoważone środowisko. W Polsce to święto zaczęto obchodzić od 1990 roku.

Jakie jest tegoroczne hasło?

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Nazwa ta zwraca uwagę na konieczność ograniczenia produkcji i wykorzystania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety.

Jakie drobne kroki można wykonać, aby pomóc Matce Ziemi?

  • ograniczyć zużycie plastiku – korzystać z wielorazowych pojemników na żywność, pić wodę z butelek filtrujących, chodzić na zakupy z materiałową torbą
  • oszczędzać wodę – zakręcać kran podczas mycia zębów, brać szybkie prysznice zamiast kąpieli, podlewać ogródek deszczówką
  • oszczędzać prąd – wyłączać światło, wymienić żarówki na energooszczędne, wyciągać wtyczki nieużywanych sprzętów z kontaktów
  • segregować odpady – korzystać z kompostownika
  • naprawiać – ubrania, elektro sprzęty

Dzień Ziemi to symboliczna data, która przypomina o tym, iż każdy może przyłączyć się do starań o czystsze i zdrowsze środowisko. Nie tylko podczas tego święta, ale każdego dnia należy zwrócić uwagę na dobro planety i zachowanie zasobów przyrody dla przyszłych pokoleń.

MK
Gminny Doradca Klimatyczny

LifeAfterCoal


Pozostałe aktualności