Dziś jest sobota, 22.01.2022, imieniny Anastazego, Wincentego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia

serce i papieros

Corocznie w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Z powodu palenia tytoniu w Polsce każdego roku  umiera około 67 tysięcy dorosłych osób.

Dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku a nawet żołądka. Toksycznie działa na wszystkie narządy i tkanki  w tym na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy i nerwowy. Często prowadzi również  do rakotwórczych i mutagennych zmian komórkowych a zawarta w nim nikotyna ma silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie.

Negatywne skutki palenia papierosów są powszechnie znane, ale mimo to coraz więcej osób, zwłaszcza młodych zaczyna palić tytoń. „Nawet nie wiesz jak trudno nie palić, gdy palą wszyscy wokół Ciebie”. To słowa nastolatka, który czuje uzależnienie nikotynowe i psychiczną presję płynąca od jego rówieśników.

Mimo iż, palenie tytoniu jest nadal jedną z głównych przyczyn zgonów wśród osób dorosłych, można odnieść wrażenie, że to jakaś  niezdrowa moda, która w większym lub mniejszym stopniu wciąż funkcjonuje w społeczeństwie. Co ciekawe, palacze podobnie jak alkoholicy mają zwykle bezkrytyczne podejście do swojego nałogu. 

Mamy jednak nadzieję, że dzisiejszy dzień natchnie choć garstkę osób, które wreszcie zastanowią się nad podjęciem decyzji o zerwaniu z nałogiem, który niewątpliwie rujnuje zdrowie palaczowi i jego najbliższym a przy obecnych cenach również silnie obciąża portfel.

DF

zdj. pixabay.com/mohamed_hassan


Pozostałe aktualności