Dziś jest poniedziałek, 27.05.2024, imieniny Jana, Juliusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Sposoby ładowania aut elektrycznych

Sposoby ładowania aut elektrycznych

biale auto elektryczne podlaczone do ladowania

W zeszłym miesiącu omówiony został temat skrótów stosowanych na autach elektrycznych. Z kolei ten artykuł przedstawi najpopularniejsze sposoby ładowania auta elektrycznego, kierunek, w którym jest rozwijana technologia ładowania oraz nieustannie powiększająca się mapa stacji ładowania aut na prąd. Ładowanie baterii auta elektrycznego ze zwykłego gniazdka 230V to jedna z opcji, jakie mamy do dyspozycji.

Ładowanie za pomocą gniazdka 230V

Ładowanie samochodu elektrycznego można przeprowadzić za pomocą zwykłego gniazdka 230 V, poprzez kabel dostępny w podstawowym wyposażeniu auta. Moc ładowania tego „zasilacza” wynosi przeważnie 2,3 kW. Jest to najwolniejszy sposób ładowania. Czas, jaki jest potrzebny do naładowania całej baterii 40 kWh, wynosi ponad 17 godzin. Aby ten proces nieco przyspieszyć, wystarczy zainwestować około 1000 zł w przenośną ładowarkę 1-fazową, której moc ładowania wynosi 3,6 kW. Wtedy czas ładowania skróci się do około 11 godzin. Nie jest to zbyt zadowalające, są jednak szybsze sposoby ładowania aut elektrycznych nawet w domu.

Ładowanie za pomocą ładowarki prądu przemiennego AC, czyli tzw. wallbox

Aby przyspieszyć proces ładowania w domu potrzebujemy instalacji trójfazowej i specjalnej ładowarki o nazwie wallbox, której moc mieści się w zakresie 7,2-22 kW. Przyjmijmy, że taka naścienna ładowarka ze względu na ograniczoną moc instalacji lub maksymalną moc ładowarki pokładowej (prostownika) danego auta, dostarczy moc 11 kW. W tym przypadku baterię o pojemności 40 kWh można naładować w niecałe 4 godziny. Takie urządzenie można zakupić już za niecałe 2000 zł. Komercyjne stacje AC różnią się od domowych głównie konstrukcją i rozmiarem, a czasami również maksymalną mocą ładowania. Ponadto są podpięte pod system transakcyjny i mają moduł płatniczy.

Ładowanie za pomocą szybkiej ładowarki DC

Dla kierowców, którzy znajdują się w trasie, często lepszym wyborem niż ładowarka AC jest szybka ładowarka DC. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż z tej drugiej ładowarki auto jest w stanie odebrać znacznie więcej mocy. Najczęściej w przedziale od 50 do 150 kW. Wpływ na szybkość ładowania mają zastosowane rozwiązania technologiczne w samochodach elektrycznych. W przypadku ładowarki AC prąd przemienny w czasie ładowania przechodzi przez wbudowany w auto prostownik, do którego możliwości dobierana jest moc ładowania. Natomiast z ładowarki DC energia elektryczna trafia bezpośrednio do akumulatorów. Dlatego czas ładowania samochodu elektrycznego jest krótszy i wynosi często mniej niż jedną godzinę. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z ładowarek DC jest droższe w porównaniu z AC. Sporo zależy przy tym od cennika konkretnego operatora oraz mocy stacji ładowania.

Wiaty fotowoltaiczne do ładowania aut

Wiata fotowoltaiczna jest to konstrukcja, która jednocześnie zadasza i produkuje energię elektryczną z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Można pod nią parkować i jednocześnie ładować auto elektryczne. To doskonała opcja, jeśli konstrukcja budynku nie pozwala na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na dachu lub jest on zasłonięty przez pobliskie drzewa.

Ładowanie bezprzewodowe – przyszłość

Ładowanie telefonu bezprzewodowo jest niemal każdemu znane. Podobnie można naładować samochód elektryczny. Wykorzystywane jest tu zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Stacja bezprzewodowego ładowania wygląda zupełnie inaczej w porównaniu do tradycyjnych ładowarek. Jest ona wbudowana w podłoże tak, aby podwozie samochodu mogło znaleźć się nad nią. W stacji ładowania znajduje się cewka magnetyczna, która wytwarza pole magnetyczne. Podobna cewka znajduje się na spodzie auta. W sytuacji, gdy samochód zostanie zaparkowany nad ładowarką, a dwie cewki magnetyczne będą równoległe do siebie, pole magnetyczne zamieni się w napięcie, które w prostowniku zostanie zmienione na prąd stały i rozpocznie się ładowanie pojazdu. System statycznego ładowania samochodów elektrycznych ma w ofercie już kilka firm. Obecnie trwają prace nad dynamicznym ładowaniem pojazdów, które opiera się na ładowaniu aut podczas ich jazdy.

Technologia bezprzewodowego ładowania jest testowana głównie przy taksówkach i autobusach oraz innych samochodach użyteczności publicznej. Nowy sposób ładowania pojazdów jawi się jako przyszłość branży motoryzacyjnej, ponieważ znacznie upraszcza całą procedurę.

Mapa stacji ładowania

Na stronie https://elektromobilni.pl/mapa-stacji-ladowania/ zamieszczono mapę stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Jest to bardzo przydatne narzędzie dla osób posiadających auto elektryczne. Korzystając z mapy, można się dowiedzieć wielu istotnych informacji takich jak dokładny adres danej stacji, nazwa operatora, a nawet jego cennik. Poza tym można sprawdzić od razu rodzaj prądu ładowania, moc ładowania, typ złącza oraz najważniejsze, czyli dostępności w danym momencie. Podsumowując, ilość stacji ładowania na całym świecie stale rośnie, dzięki czemu podróżowanie autem zeroemisyjnym staje się coraz wygodniejsze.

MK
Gminny Doradca Klimatyczny

LifeAfterCoal

zdj. Pixabay.com/VariousPhotography


Pozostałe aktualności