Dziś jest poniedziałek, 02.08.2021, imieniny Alfonsa, Kariny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze

Mieszkancy na spotkaniu dot. Programu Czyste Powietrze

W drugiej połowie maja Wójt Gminy Malanów podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Poznaniu. W ramach jego realizacji pracownicy urzędu gminy wspomagać będą mieszkańców w pozyskiwaniu dotacji z programu „Czyste Powietrze”. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. W ramach programu można uzyskać dotację i pożyczkę na wymianę starych pieców na paliwo stałe na piece spełniające wymagania programu („klasy 5” bez rusztu awaryjnego), piece olejowe, piece gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Ponadto wymieniając piec lub posiadając źródło ciepła spełniające wymogi programu można także uzyskać wsparcie finansowe m.in. na:

v  docieplenie budynku;

v  wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;

v  modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;

v  instalację fotowoltaiczną;

v  montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wysokość dofinansowania udzielanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu uzależniona jest od dochodu wnioskodawcy oraz rodzaju inwestycji i mieści się w przedziale od 30 do 75%. Nabór wniosków trwa w systemie ciągłym, czyli są one oceniane na bieżąco.

Wersję elektroniczną wniosku składa się za pomocą portalu beneficjenta: https://portalbeneficjenta.wfosgw.poznan.pl/ lub przez generator wniosków dostępny pod adresem https://wnioski.wfosgw.poznan.pl/login. Do wniosków złożonych przez portal beneficjenta konieczne jest dosłanie do siedziby WFOŚiGW w Poznaniu wydrukowanej z portalu wersji papierowej.

Szczegóły dotyczące programu, warunków naboru wniosków oraz dane teleadresowe WFOŚiGW znaleźć można na stronie: http://www.wfosgw.poznan.pl/program-priorytetowy-czyste-powietrze/

W ramach podpisanego porozumienia, w środę tj. 16 czerwca br. w świetlicy wiejskiej w Malanowie zorganizowane zostało pierwsze spotkanie poświęcone tematyce programu „Czyste Powietrze”. Na spotkaniu mieszkańcy dowiedzieli się o zakresie finansowania, wysokości dofinansowania, sposobie złożenia wniosku o dotację oraz rozliczeniu inwestycji. Same spotkania, to nie wszystko. W urzędzie uruchomiony został również punkt konsultacyjny. W ramach jego funkcjonowania mieszkańcy mogą indywidualnie spotkać się z pracownikiem urzędu i otrzymać niezbędne informacje o programie. Punkt konsultacyjny funkcjonuje we wtorki i czwartki w godz. 10:00-15:00. Zapisy na konsultacje odbywają się pod numerem telefonu: 632883083.

Aby ułatwić składanie wniosków twórcy Programu „Czyste Powietrze” wciąż go zmieniają. Już od 1 lipca do programu przystąpią również banki, za pośrednictwem których będzie możliwe składanie wniosków o dofinansowanie i o pożyczki.

 

/-/ Łukasz Kurek


Pozostałe aktualności