Dziś jest niedziela, 07.03.2021, imieniny Pawła, Tomasza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Profil zaufany ułatwia życie. Załóż go.

Profil zaufany ułatwia życie. Załóż go.

Profil zaufany ułatwia życie. Załóż go.

Już ponad 9 mln obywateli posiada swój profil zaufany. Dlaczego warto go założyć, postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

Czym jest profil zaufany (PZ)?

Mówiąc w skrócie, to nasza cyfrowa  tożsamość, cyfrowe „ja”. Jest to przypisany do naszego numeru PESEL, zbiór danych o nas samych. Dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją. Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie - aby urzędnik miał pewność, że my to my - musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie PZ. Dane, które zawiera PZ są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Każdy może mieć tylko jeden potwierdzony PZ, który ważny jest 3 lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność. Warto o tym pamiętać!

Kto może założyć PZ? PZ może założyć każdy, kto ma numer PESEL oraz pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Osoby ubezwłasnowolnione oraz dzieci przed ukończeniem 13 roku życia nie mogą mieć PZ.

Po co mi PZ ? Przede wszystkim po to, żeby ułatwić sobie życie. Dzięki PZ wiele spraw urzędowych można załatwiać z domu. W czasie pandemii to dodatkowy argument. Zgłoszenie narodzin dziecka, złożenie wniosku o dowód osobisty, meldunek – czy wiesz, że możesz to załatwić online? A to nie wszystko!

Dzięki Profilowi Zaufanemu:

  • zalogujesz się do swojego Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziesz historię swojego leczenia,
  • sprawdzisz ile masz punktów karnych,
  • sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu),
  • wystąpisz o odpis aktu stanu cywilnego,
  • zarejestrujesz działalność gospodarczą,
  • zgłosisz utratę dowodu osobistego
  • wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

… i wiele innych spraw.

Jak założyć i potwierdzić PZ?

Najszybszy sposób na zdobycie profilu zaufanego to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo. Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać.

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z bankowości elektronicznej, wypełnij i złóż internetowo wniosek o założenie PZ, a następnie odwiedź punkt potwierdzający aby dopełnić formalności. Pamiętaj! Od momentu złożenia wniosku masz 14 dni na jego potwierdzenie. W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich Punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy gmin i miast, czy wojewódzkie. Na tej liście znajduje się również Urząd Gminy w Malanowie. Od początku funkcjonowania punktu tj, od października 2019 r. profil potwierdziliśmy już ponad 150 osobom. Na stronie www.pz.gov sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Punkt Potwierdzający.

Profil tymczasowy, profil 70+

Od zeszłego roku istnieje również możliwość założenia profilu tymczasowego. Tymczasowy PZ jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku, nie wymaga też wizyty w punkcie potwierdzającym. Jedynym warunkiem jest posiadanie ważnego, polskiego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatel swoją tożsamość potwierdza w rozmowie wideo. Do rozmowy potrzebne jest urządzenie wyposażone w kamerę oraz mikrofon – telefon, tablet lub laptop. Przygotowując się do spotkania warto więc skorzystać z pomocy osoby, która na co dzień używa internetu i urządzeń elektronicznych. Spotkanie z urzędnikiem w celu weryfikacji tożsamości jest przeniesione do internetu.

W ostatnim czasie udostępniona zastała nowa usługa – tymczasowy profil zaufany dla seniorów 70+.która ma ułatwić proces rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19.

By założyć tymczasowy PZ należy wejść na stronę GOV.pl, wybrać usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej przycisk Załóż tymczasowy profil zaufany”. System zapyta czy mamy ukończone 70 lat. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, obywatel trafi na specjalną ścieżkę postępowania dla osób w podeszłym wieku.

Opracowano na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie www.gov.pl

DM


Pozostałe aktualności