
Kilka słów o procedurze.
Jeśli chcesz usunąć drzewo w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą musisz uzyskać zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów. W związku z tym należy złożyć do Wójta Gminy Malanów wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew, krzewów wraz z niezbędnymi załącznikami. Następnie pracownik Urzędu, po zawiadomieniu wnioskodawcy, przeprowadza oględziny drzew lub krzewów. Po wykonaniu oględzin wydawana jest decyzja, w której określany jest m.in. termin usunięcia roślin, wysokość opłaty wynikającej z obowiązujących przepisów oraz warunki umorzenia tej opłaty.
Jeśli zamiar usunięcia drzewa nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej wtedynależy złożyć do Wójta Gminy Malanów zgłoszenie usunięcia drzew, wraz z niezbędnymi załącznikami. Również w tym przypadku, po zawiadomieniu wnioskodawcy, urzędnik przeprowadza oględziny drzew. Usunięcie roślin może nastąpić, jeżeli w ciągu 14 dni od wykonania oględzin Wójt nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji. Zgłoszenie jest ważne przez 6 miesięcy od przeprowadzenia oględzin. W przypadku nieusunięcia drzew w tym czasie należy dokonać ponownego zgłoszenia. Jeżeli zgłaszający chce wyciąć rośliny wcześniej niż po 14 dniach od dnia oględzin, może wnioskować o wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu (uwaga: wiąże się to z opłatą skarbową w wysokości 17 zł). Otrzymanie takiego zaświadczenia pozwala na natychmiastowe przystąpienie do usunięcie drzew.
Druki wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew, krzewów i zgłoszenia usunięcia drzew, dostępne są dla Państwa w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej https://pok.malanow.pl/wnioski-do-pobrania. Można je złożyć w formie elektronicznie przez skrzynkę podawczą e-puap lub dostarczyć w formie papierowej do Urzędu Gminy w Malanowie, ul. Turecka 16, 62-709 Malanów.
Pamiętajmy!
Nawet jeżeli drzewo nie podlega obowiązkowi zgłoszenia lub uzyskania zezwolenia to celowe uszkodzenie, niszczenie lub usuwanie gniazd ptaków w okresie lęgowym, także przez wycięcie drzewa, które zamieszkują, jest wykroczeniem, a w niektórych przypadkach nawet przestępstwem! Dlatego też przede wszystkim na właścicielu działki, na której rośnie drzewo przeznaczone do usunięcia, spoczywa dokładna i systematyczna jego obserwacja pod kątem gniazdowania ptaków. Nawet jeśli uzyska się zgodę na usunięcie drzewa, to w żaden sposób nie zwalnia to właściciela z odpowiedzialności za zamieszkujące drzewo zwierzęta, ponieważ po otrzymaniu zgody w jej konarach czy też pniu mogą pojawić się nowi, „lokatorzy”.
Oczywiście, w przypadku, gdy na drzewie, które musimy ze względów bezpieczeństwa usunąć, znajduje się gniazdo i prace muszą zostać wykonane w okresie lęgowym, należy uzyskać dodatkowe zezwolenie na wycięcie takiego drzewa od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Na koniec warto podkreślić, iż ochrona gatunkowa trwa tak naprawdę przez cały rok. W przypadku gdy np. ptak zacznie gniazdować przed 1 marca, nie możemy usunąć drzewa które zasiedlił, bo już w danym momencie musimy zapewnić mu ochronę. Warto także pamiętać, że nie tylko ptaki zamieszkują drzewa, ale także niektóre znajdując się pod prawną ochroną ssaki bądź owady, którym także powinniśmy zapewnić bezpieczeństwo. Prawną ochroną gatunkową objęte są także zasiedlające drzewa rośliny i grzyby.
zamieścił: DM
zdj. Pixabay.com/staboslaw