Dziś jest poniedziałek, 18.01.2021, imieniny Małgorzaty, Piotra
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Plastik nie do pieca

Plastik nie do pieca

Plastik nie do pieca

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do opakowań z „plastiku”. Trwałe, lekkie i ładne zdobyły nasze uznanie i przez to też częściej wybieramy je zamiast tych tradycyjnych np. ze szkła lub papieru. Zapominamy przy tym, że rozkład przykładowej butelki po wodzie mineralnej wywiezionej na składowisko lub wyrzuconej w lesie trwa aż 50 lat! Uwalniają się przy tym szkodliwe związki z rozkładu plastiku, które przedostają się do gleby i wód podskórnych, a następnie są przyswajane przez rośliny i w końcu trafiają na nasze talerze. Pomyślmy o tym zbierając i jedząc leśne grzyby czy owoce.

Jeszcze większe zagrożenie dla środowiska i dla ludzi powoduje spalanie plastików w piecach domowych lub na powierzchni ziemi! To najgorszy z możliwych sposób pozbywania się tych odpadów. Uwalniające się z dymem substancje są silnie toksyczne. Podczas spalania plastikowych opakowań, folii, czy gumy uwalnia się do powietrza wiele trujących substancji jak barwniki, stabilizatory, utwardzacze. Oprócz tego powstają nowe groźne związki chemiczne – dioksyny i furany. Dioksyny należą do najbardziej trujących substancji na świecie. Potrafią przez długi okres kumulować się w naszym organizmie, przez co przyczyniają się do pojawiania się różnych chorób. Szkodliwe skutki działania dioksyn mogą ujawniać się jeszcze w drugim pokoleniu, nawet wtedy, kiedy organizm nie był bezpośrednio narażony na działanie trucizny. Część trujących substancji chemicznych ma podobną budowę do hormonów płciowych. Mogą one być przyczyną problemów z utrzymaniem ciąży czy niepłodnością. Dioksyny mają wpływ na dziecko jeszcze przed jego narodzeniem. Z łatwością przedostają się do płodu poprzez krew matki, a następnie wraz z jej mlekiem osłabiają organizm dziecka już od pierwszych dni jego życia. Pod wpływem dioksyn słabnie także układ odpornościowy, przez co jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje czy mamy problemy z tarczycą. Długotrwała kumulacja dioksyn w organizmie prowadzi do zaburzeń układu nerwowego. Dioksyny mogą być również bezpośrednią przyczyną chorób układu krążenia i zaburzeń układu oddechowego, a nawet podejrzewa się je o powodowanie zachorowań na cukrzycę.

Kto lekkomyślnie spala plastiki w piecu domowym czy na działce zatruwa siebie, nas wszystkich i środowisko. Dla naszego wspólnego dobra nie spalajmy plastików!

Pamiętajmy!

Spalenie tworzyw sztucznych oraz innych odpadów nie powoduje ich zniknięcia, lecz prowadzi tylko do zmiany ich postaci. Z wyrobu plastikowego, gumowego lub innego na bardzo groźne związki chemiczne, które krążą w powietrzu. Poza tym odpady spalane w piecu oprócz tego, że mają bardzo małą wartość opałową to bardzo niszczą nam piec i przewody kominowe.

Zdrowo i bezpiecznie!

Zbierajmy odpady plastikowe i wrzucajmy je do naszych domowych koszy, a następnie przekażmy firmie, która odbiera od nas odpady. Trafią wtedy do specjalnych zakładów, które zajmują się przetwarzaniem odpadów plastikowych. Wrócą one do nas w postaci nowych użytecznych produktów np. jako ciepły polar, wykładzina podłogowa, ramy okienne, firanki, meble do ogrodu, rury kanalizacyjne, zabawki czy też jako pojemnik na nasze śmieci.

Ostrzegamy!

Kto termicznie przekształca odpady (spala) poza spalarniami podlega karze aresztu albo grzywny. Tylko spalarnia gwarantuje bezpieczne dla środowiska spalanie plastiku czy innych odpadów. Śmieci spalane są w bardzo wysokiej temperaturze, blisko 900 stopni Celsjusza, nieosiągalnej dla domowych pieców. Dzięki czemu jedyną pozostałością jest odrobina popiołu i żużlu, a wszelkie zanieczyszczenia wyłapują na bieżąco systemy oczyszczania spalin oraz specjalistyczne filtry.

W kolejnym artykule przeczytacie Państwo więcej o karach grożących za spalanie śmieci bądź wyrzucanie w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Nie spalajmy i ostrzeżmy sąsiadów przed groźnymi skutkami takiego postępowania z odpadami plastikowymi!

W omawiany temat idealnie wpisuje się hasło: „Czystym powietrzem oddychać chcemy, do pieca śmieci nie kładziemy” autorstwa Bartosza Dzieciątkowskiego, wyróżnione w ramach prowadzonej w 2018 r. akcji „Oddychaj i pyłu nie wdychaj”.

Pamiętajmy!!!

Jakość powietrza zależy tylko od nas samych.

Czy wiesz, że?

Dioksyny są 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu.

ŁK


Pozostałe aktualności