Dziś jest poniedziałek, 27.05.2024, imieniny Jana, Juliusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Pierwszy ekologiczny mural w Malanowie

Pierwszy ekologiczny mural w Malanowie

sciana sali sportowej

Pod koniec marca br. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przyznał nam dofinansowanie do przedsięwzięcia pt. „Sport to zdrowie – ekologiczny mural w Malanowie”. Kwota dofinansowania to 83 640 zł. Co stanowi aż 80 % kwoty przewidzianej na realizację zadania.

Mural wykonany za pomocą farb fotokatalitycznych powstanie na budynku hali sportowej w Malanowie przy ulicy Parkowej łączącym się z budynkiem szkoły podstawowej. Będzie prezentować obraz 4 sportowców. Malowidło zajmie powierzchnię 340 metrów kwadratowych. Wykonanie muralu zaplanowane jest jeszcze w tym roku.

Dlaczego mural będzie ekologiczny? Otóż ściana pomalowana farbami fotokatalitycznymi pochłania zanieczyszczenia, m.in. składniki spalin samochodowych – dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników. Składnikiem farb fotokatalitycznych są nanokryształy dwutlenku tytanu, które przyspieszają rozkład szkodliwych substancji. Na powierzchni pomalowanej wspomnianą farbą zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przeobrażają się w bezpieczne azotany i węglany. Farba wychwytuje gazy, bakterie, wirusy, grzyby, a także nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo pomalowana powierzchnia oczyszcza się sama, po przebiegu reakcji zabrudzenia tracą przyczepność do podłoża i zostają zmyte wraz z deszczem. Jeden metr kwadratowy pomalowany farbą fotokatalityczną oczyszcza tyle powietrza co jedno dorosłe drzewo. Pomalowanie 340 metrów kwadratowych pozwoli pochłonąć tyle smogu co 340 drzew.

Dzięki projektowi poprawimy jakość powietrza w Malanowie, w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej, orlika i boiska sportowego. Inicjatywa zwiększy świadomość ekologiczną mieszkańców. Będzie to nasz kolejny krok w kierunku zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko na terenie gminy Malanów.

A oto kilka przykładów działań na rzecz ochrony środowiska zrealizowanych w ostatnich latach:

 • regularnie sadzimy drzewa, w tym przede wszystkim gatunki miododajne;
 • uruchomiliśmy w urzędzie gminy punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Czyste Powietrze;
 • sukcesywnie modernizujemy flotę pojazdów, aby były bardziej przyjazne środowisku (np. nowy autobus w ŚDS, nowa minikoparka, bus oraz nowy traktor w PGK, 3 wozy bojowe dla jednostek OSP);
 • dotychczas pomogliśmy mieszkańcom w pozbyciu się ok. 740 ton azbestu;
 • dotychczas pomogliśmy rolnikom w pozbyciu się około 124 ton folii rolniczych;
 • zamontowaliśmy na budynku urzędu instalację fotowoltaiczną;
 • w ramach zrealizowanego projektu parasolowego w 2020 roku zainstalowane zostało u mieszkańców 313 instalacji fotowoltaicznych; a w tym roku przyjęliśmy wnioski na kolejne 255 instalacji;
 • na energooszczędne wymienione zostało oświetlenie na Orliku oraz na hali sportowej w Malanowie przy ul. Parkowej;
 • na energooszczędne i inteligentne wymienione zostało ok. 400 opraw oświetlenia ulicznego i drogowego;
 • przebudowana została oczyszczalnia ścieków w Malanowie.

Zrealizowanych dotychczas ekologicznych działań było bardzo wiele, a powyższe to tylko mały wycinek. Oczywiście nie spoczywamy na laurach, lecz pracujemy dalej na rzecz ekologii. Poza opisanymi wyżej działaniami w tym roku m.in.:

 • pomożemy rolnikom w pozbyciu się ponad 130 ton azbestu;
 • wymienione zostanie kolejne ok. 350 opraw oświetlenia ulicznego i drogowego w ramach programu „Rozświetlamy Polskę”;
 • obok oczyszczalni ścieków powstanie farma fotowoltaiczna o mocy do 50 kW.

 

MK
Gminny Doradca Klimatyczny

LifeAfterCoal


Pozostałe aktualności