Dziś jest poniedziałek, 24.08.2026, imieniny Bartłomieja, Malwiny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Piękno, które zaczyna się tuż za progiem – VI edycja konkursu na najładniejszą posesję w gminie Malanów

Piękno, które zaczyna się tuż za progiem – VI edycja konkursu na najładniejszą posesję w gminie Malanów

dom wśród zieleni

Zadbany ogród, dobrze skomponowane rabaty, kwiaty wychylające się zza ogrodzenia, soczyście zielony trawnik czy starannie dobrane elementy małej architektury – właśnie z takich pozornie niewielkich elementów powstaje charakter miejsca, w którym żyjemy. Już po raz szósty mieszkańcy Gminy Malanów mogli zaprezentować swoje ogrody, podwórka i przydomowe przestrzenie w konkursie na najładniejszą posesję.

Celem konkursu jest nie tylko wyłonienie najciekawszych i najlepiej utrzymanych posesji. To również zachęta do troski o najbliższe otoczenie oraz okazja do pokazania, jak wiele pomysłowości, pracy i serca mieszkańcy wkładają w tworzenie swoich ogrodów.

W tegorocznej, VI edycji konkursu udział wzięło pięcioro mieszkańców. Każda z zaprezentowanych posesji była inna – miała własny styl, charakter i sposób zagospodarowania przestrzeni. Jedne zachwycały klasycznymi rabatami i przywiązaniem do tradycji, inne nowoczesną formą, jeszcze inne swobodnymi kompozycjami pełnymi kwiatów.

Wyniki konkursu zostały tradycyjnie ogłoszone podczas tegorocznych dożynek.

I miejsce – posesja Państwa Ilony i Karola Dębskich z Dziadowic

Pierwsze miejsce przypadło Państwu Dębskim z Dziadowic. To miejsce, w którym bardzo naturalnie spotykają się tradycja i współczesność, a sposób zagospodarowania posesji dobrze odzwierciedla jej wielopokoleniowy charakter.

Do istniejącego, gospodarczego podwórka dobudowano nowy dom, który dobrze wpisuje się w zastaną przestrzeń. W ogrodzie tradycyjne rabaty kwiatowe, charakterystyczne dla starszych przydomowych założeń, sąsiadują z bardziej współczesnymi nasadzeniami. Poszczególne części posesji różnią się charakterem, ale dzięki odpowiedniemu doborowi roślin i zachowaniu porządku tworzą spójną kompozycję.

O wyjątkowym klimacie tego miejsca decyduje również jego otoczenie. Przepływający w pobliżu ciek wodny, staw oraz sąsiadujące z posesją zadrzewienia tworzą naturalną oprawę ogrodu i nadają mu spokojny, sielski charakter. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ogród wraz z otaczającym go krajobrazem tworzą jedną całość.

To przestrzeń zadbana, przemyślana i pełna uroku. Jej największym atutem jest umiejętne połączenie nowych elementów z tym, co było tu wcześniej. Nowoczesność nie konkuruje z tradycją, lecz staje się jej uzupełnieniem.

II miejsce – posesja Państwa Renaty i Józefa Pawliców z Malanowa

Drugie miejsce zajęła posesja Państwa Pawlic z Malanowa. To stosunkowo niewielka przestrzeń, która została jednak bardzo dobrze wykorzystana i zagospodarowana z dużą pomysłowością.

Aranżacja ma nowoczesny charakter i pokazuje, że nawet na niewielkiej działce można stworzyć funkcjonalny i efektowny ogród. Właściciele zrezygnowali z tradycyjnego ogrodzenia od strony ulicy, dzięki czemu przedogródek stał się bardziej otwarty i dobrze widoczny. Jednocześnie prywatną część posesji osłonięto przed wzrokiem osób z zewnątrz.

Ciekawym elementem kompozycji jest również wykorzystanie naturalnego zróżnicowania terenu. Różnice poziomów, które mogłyby stanowić utrudnienie, zostały potraktowane jako atut i wykorzystane do podziału przestrzeni na poszczególne strefy.

W ogrodzie znalazło się miejsce na dwa kąciki wypoczynkowe, a całość uzupełnia starannie utrzymany trawnik, stanowiący spokojne tło dla roślinnych nasadzeń i elementów małej architektury.

To dobry przykład na to, że wielkość działki nie musi decydować o atrakcyjności ogrodu. Przy odpowiednim rozplanowaniu można połączyć estetykę, funkcjonalność i wygodę codziennego użytkowania.

III miejsce – posesja Państwa Barbary i Ireneusza Szwankowskich z Grąbkowa

Trzecie miejsce zdobyła posesja Państwa Szwankowskich z Grąbkowa. Tutaj uwagę zwraca już sam przedogródek, w którym róże i lawenda tworzą nastrojową, romantyczną kompozycję.

To właśnie te dwie rośliny odgrywają główną rolę w aranżacji frontowej części ogrodu. Dobrze komponują się z jasną elewacją budynku, a uzupełniają je starannie formowane iglaki oraz donice wypełnione sezonowymi kwiatami.

W podobnej, jasnej i romantycznej stylistyce utrzymano taras. Dalej ogród zmienia jednak swój charakter. W oczy rzuca się łan intensywnie żółtych kwiatów, który wprowadza do kompozycji mocny, słoneczny akcent.

Dalsza część ogrodu jest bardziej swobodna. Rozproszone nasadzenia, duża różnorodność gatunków i bogactwo kwiatów tworzą przestrzeń mniej formalną, ale pełną życia. W głębi znalazło się również miejsce na warzywnik oraz imponujący malinowy chruśniak.

To ogród, który łączy walory ozdobne z użytkowymi. Jest kolorowy, różnorodny i zmienia się wraz z porami roku, a każdy jego fragment pełni określoną funkcję.

Poza podium również znalazły się wyjątkowe ogrody

Konkursowa rywalizacja nie kończy się jednak na podium. Każda z pięciu zgłoszonych posesji była przykładem dbałości o najbliższe otoczenie i pokazywała inny sposób myślenia o przydomowej przestrzeni.

Posesja Państwa Justyny i Sławomira Pacynków z Kotwasic

Posesja Państwa Pacynków w Kotwasicach to przykład przestronnego ogrodu, w którym dużą wagę przywiązano do ładu i regularności. Uwagę zwraca przede wszystkim bardzo starannie utrzymany trawnik oraz formowane iglaki, które nadają kompozycji uporządkowany i elegancki charakter.

Nie zabrakło również miejsca dla kwiatów, traw, drzew i krzewów owocowych oraz dużego warzywnika. Dzięki temu ogród pełni nie tylko funkcję reprezentacyjną, ale również użytkową.

Przy domu urządzono kącik wypoczynkowy, a nowoczesne nasadzenia w donicach stanowią ciekawy akcent dekoracyjny. To przykład przestrzeni, w której funkcja użytkowa dobrze współgra z estetyką.

Posesja Państwa Elżbiety i Arkadiusza Trzmielewskich z Miłaczewa

Ostatnia z konkursowych posesji już od wejścia pokazuje, że jest to przestrzeń tworzona przede wszystkim z myślą o rodzinie.

W ogrodzie przygotowano prawdziwy plac zabaw dla najmłodszych – znalazły się tu huśtawki, domek ze zjeżdżalnią oraz ścianka wspinaczkowa. Dzięki temu ogród stał się miejscem nie tylko odpoczynku, ale przede wszystkim codziennej zabawy i aktywnego spędzania czasu.

Zastosowane rozwiązania zapewniają mieszkańcom również pewną dozę prywatności. Pewien minimalizm w nasadzeniach roślinnych, rekompensuje duża liczba kwiatów w donicach, które dodają przestrzeni koloru i lekkości.

To ogród rodzinny i pełen życia, ogród w którym postawiono na funkcjonalność.

Piękno, które tworzą mieszkańcy

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody finansowe, natomiast pozostali uczestnicy zostali uhonorowani nagrodami-niespodziankami. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

Każda z pięciu posesji pokazała coś innego – przywiązanie do tradycji, nowoczesne podejście do projektowania ogrodu, romantyczne kompozycje, praktyczne rozwiązania czy rodzinną przestrzeń pełną kwiatów i dziecięcej energii. Wszystkie łączy jednak to, co w tym konkursie najważniejsze – troska o własne otoczenie i świadomość, że wygląd naszego najbliższego otoczenia ma znaczenie.

Warto pamiętać, że ogród nie musi być duży ani kosztowny, żeby cieszyć oko. Czasem o jego charakterze decyduje dobrze utrzymana rabata, odpowiednio dobrane rośliny, kilka ciekawych detali czy po prostu regularna pielęgnacja. To właśnie suma takich codziennych starań sprawia, że nasze miejscowości stają się bardziej zadbane i przyjazne.

VI edycja konkursu po raz kolejny pokazała, że o pięknie Gminy Malanów decydują również jej mieszkańcy. Ich praca, pomysłowość i troska o własne posesje silnie wpływają na krajobraz, który oglądamy każdego dnia – często nawet nie zastanawiając się, ile wysiłku potrzeba, aby wyglądał właśnie w taki sposób.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i już dziś zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!

 DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności