Dziś jest wtorek, 07.02.2023, imieniny Romualda, Ryszarda
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » „Ojczyznę kochać trzeba i szanować”

„Ojczyznę kochać trzeba i szanować”

DSC_0856

W roku 1918 największy konflikt zbrojny od czasów wojen Napoleońskich właśnie dobiegał końca. Podpisany w Compiegne rozejm kończył I wojnę światową – marzenia o niepodległej Polsce miały się wkrótce urealnić. Od października 1918 r. Polacy zaczęli przejmować władzę na okupowanych ziemiach. 10 listopada do Warszawy powrócił Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Po powrocie Marszałka Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej oddał mu się do dyspozycji. Rada Regencyjna powierzyła mu władzę wojskową i cywilną oraz dowództwo nad Siłami Zbrojnymi, ustanawiając urząd Naczelnika Państwa. 18 listopada Piłsudski powołał pierwszy rząd, którego premierem został Jędrzej Moraczewski.

Uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości skończyły się wraz z przejęciem władzy przez komunistów. Oto bowiem władza komunistyczna zafundowała swoim obywatelom nowe - Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca. W okresie powojennym czyniono wiele, żeby społeczeństwo zapomniało o listopadowym święcie. Jednak pamięć o tym szczególnym dniu pozostała i była pielęgnowana i przekazywana przez kolejne pokolenia. Przed dłuższy okres czasu Polacy świętowali w wąskim gronie oraz w kościołach gdzie odprawiano tego dnia uroczyste msze święte w intencji ojczyzny. Począwszy od 1978 r. uczestnicy obchodów próbowali się organizować na większą skalę. Jednak czujne oko komunistów nie pozwalało na zbyt wiele. Oficjalne przywrócenie 11 listopada jako Narodowego Święta Niepodległości do kalendarza świąt państwowych nastąpiło 15 lutego 1989 r.

 

11 listopada bieżącego roku przedstawiciele samorządu, duchowni, strażacy, harcerze i przede wszystkim mieszkańcy gminy Malanów oddali hołd walczącym o wolność Ojczyzny. Obchody rozpoczęła poranna msza święta za Ojczyznę w malanowskim kościele. Po nabożeństwie młodzież ze szkoły podstawowej w Malanowie zaprezentowała repertuar pieśni patriotycznych. Około godz. 11:50 zebrani przeszli pod pomnik „Walczącym o wolność Ojczyzny”. Tam wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy, przyłączając się tym samym do akcji „Niepodległa do hymnu”. Po okolicznościowym przemówieniu Wójta złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Tegoroczne obchody przebiegały w cieniu toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny. Szczególnie wymownym jest to, że Ukrainę napadła Rosja. Pamiętamy, że to właśnie Rosjanie wielokrotnie w historii napadali nasz kraj i to oni podczas zaborów przez dziesiątki lat niszczyli Polskę i Polaków. Dlatego obchodząc Święto Niepodległości łączymy się z naszymi siostrami i braćmi Ukraińcami. Życzymy naszym sąsiadom, aby tak jak my mieliśmy Cud nad Wisłą, tak i oni w najbliższych dniach mieli swój Cud nad Dnieprem.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości oraz mieszkańcom którzy dla uczczenia 11 listopada wywiesili flagi narodowe na swojej posesji.

 

 

ŁN


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności