Dziś jest sobota, 22.01.2022, imieniny Anastazego, Wincentego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Niepodległa od 103 lat! Malanów uczcił Święto Niepodległości

Niepodległa od 103 lat! Malanów uczcił Święto Niepodległości

Zlozenie kwiatow pod pomnikiem Walczacym o wolnosc ojczyzny (10)

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

11 listopada to data symboliczna dla kolejnych pokoleń Polaków. To coś więcej niż tylko kolejny dzień wolny od pracy. To dzień upamiętniający odzyskanie niepodległości - po 123 latach niewoli. To dzień pamięci o wielu pokoleniach Polaków walczących i przelewających krew w imię wolności, w imię Ojczyzny. Dzień ten w 1937 roku oficjalnie ogłoszony został świętem narodowym. Tego dnia w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny. Nie inaczej było w Malanowie.

W tym roku świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym  razem znów mogliśmy się spotkać w nieco większym gronie i uczcić pamięć walczących o wolność Ojczyzny. Ubiegłoroczny obchody - za sprawą wprowadzonego lockdownu - miały wymiar jedynie symboliczny, a o 11-listopadowym święcie przypominały jedynie powiewające biało-czerwone flagi.

Tegoroczne malanowskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w malanowskim kościele. Przybyłym do malanowskiej świątyni mieszkańcom towarzyszyły władze samorządowe, władze oświatowe, przedstawiciele zakładów pracy, strażacy, uczniowie, poczty sztandarowe. Nabożeństwo odprawił ks. Prałat Stanisław Płaszczyk, a  kazanie wygłosił ks. Marcin Zaworski. W słowach skierowanych do wiernych przywołał m.in. fragment piosenki Jana Pietrzaka – Taki kraj.

Jest takie miejsce u zbiegu dróg,
Gdzie się spotyka z zachodem wschód...
Nasz pępek świata,
Nasz biedny raj...
Jest takie miejsce, Taki kraj.(…)

(…)Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi
Zwycięskiej chwały nadejdą dni.
Dopomóż Boże i wytrwać daj!
Tu nasze miejsce, to nasz kraj!

Po mszy świętej zgromadzeni w malanowskiej świątyni mieli okazję wysłuchać uroczystej akademii przygotowanej przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Malanowie.

Po akademii, uczestnicy przemaszerowali pod odnowiony pomnik „Walczącym o wolność Ojczyzny” znajdujący się przy Ośrodku Zdrowia. O godz. 12.00 wszyscy zgromadzeni odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się tym samym do akcji „Niepodległa do hymnu” Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Malanów, natomiast delegacje złożyły kwiaty i znicze.

W tym szczególnym dla naszego narodu dniu, pamiętajmy o tych, którzy za naszą wolność oddali swoje życie, bo jak mówił Józef Piłsudski:  

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności