Dziś jest niedziela, 07.03.2021, imieniny Pawła, Tomasza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Nieodpłatna Pomoc Prawna w 2021 roku

Nieodpłatna Pomoc Prawna w 2021 roku

Nieodpłatna Pomoc Prawna w 2021 roku

Wójt Gminy Malanów i Starosta Turecki podpisali porozumienie o nieodpłatnej pomocy prawnej. W myśl zapisów tego dokumentu pomoc ta świadczona będzie mieszkańcom naszej gminy w urzędzie gminy Malanów w poniedziałki w godz. 11:00-15:00. Osobami uprawnionymi do korzystania z tego świadczenia są osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej i które złożą stosowne oświadczenie. Oświadczenie składa się prawnikowi który udziela pomocy.

 

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  • poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym,
  • wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
  • przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
  • nieodpłatną mediację lub,
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia działalności.

Niestety ze względu na sytuację pandemiczną stacjonarna obsługa w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej jest tymczasowo zawieszona (zgodnie z komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości). Jednakże nie oznacza to, iż osoby potrzebujące takiej pomocy nie mogą jej uzyskać. Świadczona jest ona poprzez środki porozumiewania się na odległość. Chętni do uzyskania pomocy proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerem 63 222 33 03 lub mailowy pod adresem npp@powiat.turek.pl. Pod wskazanym numerem będzie można uzyskać informację o numerze telefonu do właściwego radcy prawnego bądź adwokata. Numery te będą czynne w godzinach urzędowania danego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. W przypadku naszej gminy pomoc pod udostępnionym numerem będzie możliwa w każdy poniedziałek w godz. od 11.00 do 15.00. Przy kontakcie e-mailowym należy załączyć skan wypełnionego wniosku, którego wzór znajduje się w załączeniu.

ŁN


Pliki do pobrania


Pozostałe aktualności