Dziś jest poniedziałek, 15.07.2024, imieniny Włodzimierza, Henryka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Mówimy NIE wypalaniu traw

Mówimy NIE wypalaniu traw

grafika promujaca akcje stop wypalaniu traw

Wypalanie traw niesie za sobą poważne konsekwencje nie tylko prawne i środowiskowe, ale zagrożenie dla zdrowia i życia. Pomimo przestróg Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, a także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co roku znajdują się osoby lekceważące ten zakaz.

Skutki wypalania traw

Nie jest prawdą, że wypalanie powoduje bujniejszy odrost traw. Pożar wyjaławia ziemię, doprowadzając do sytuacji, gdzie gleba potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Zwierzęta podczas wypalania traw mogą ulec zaczadzeniu lub nawet zginąć. Nie przeżyją, także pożyteczne żywe istoty zamieszkujące trawę i glebę, takie jak dżdżownice i mrówki. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, a w rzadkich przypadkach śmierci ludzi.

Kary za wypalanie traw

Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne, jest też niedozwolone. Zgodnie z art. 130a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2023 poz. 1336): „Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 zł.”

Według art. 163 paragraf 1 kodeksu karnego: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać: 1) pożaru, (…) podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”

Możliwość utraty dopłat

Rolnikom, którym zostanie udowodnione wypalanie traw, grozi redukcja lub wstrzymanie dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Związane jest to z przepisami dotyczących wsparcia w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych.

MK
Gminny Doradca Klimatyczny

LifeAfterCoal

zdj. gov.pl


Pozostałe aktualności