Dziś jest wtorek, 07.02.2023, imieniny Romualda, Ryszarda
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Malanowskie ślady Chopina, odkryte

Malanowskie ślady Chopina, odkryte

Uczestnicy spotkania malanowskie slady Chopina(19)

Chopin wielkim pianistą był. Co do tego nie można mieć wątpliwości. Urodzony w Żelazowej Woli muzyk to jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki klasycznej, obecnie znany i podziwiany na całym świecie. Swoisty kult Chopina rozpoczął się jeszcze za jego życia i trwa nieustannie po dziś dzień. Polski poeta Julian Tuwim tak pisał: "Sam nie grając, żywię dla Chopina uczucie, które tylko religią nazwać można. I przez tę miłość dla niego zrozumiałem, że żarliwość wiary doprowadzić może do wojen religijnych i inkwizycji".

Nie może więc dziwić, że osoba Chopina budzi zainteresowanie, a jego życie, twórczość i rodzinna przeszłość zgłębiana jest przez genealogów, historyków czy wielbicieli jego muzyki.

Przechodząc jednak do sedna tematu. Co łączy Chopina z Malanowem? Na to pytanie poznaliśmy odpowiedź podczas czwartkowego spotkania 17 listopada br., którego areną była malanowska hala sportowa. Spotkanie otworzył Wójt Gminy Malanów – Ireneusz Augustyniak, który serdecznie powitał zebranych gości w osobach: ks. Prałata Stanisława Płaszczyka, Marzanny Szczap – Skarbnik Gminy Malanów, Dyrektorów szkół i przedszkola, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych urzędu, prezesów lokalnych stowarzyszeń, emerytowanych nauczycieli. Na prelekcji nie mogło zabraknąć oczywiście „ludzi od Chopina”, którzy o nim samym mogliby opowiadać godzinami. Czwartkowe spotkanie swoja obecnością uświetnili m.in. Ewa Sławińska-Dahlig – Dyrektor Generalna Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Jacek Kowalski – Sekretarz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Krzysztof Pydyński – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Koninie, Ryszard Sławiński – Członek Zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie a jednocześnie wieloletni prezes koła w Żychlinie, Piotr Mysłakowski – architekt wnętrz, genealog i chopinolog, autor wielu publikacji o rodzinie Chopinów oraz główny prelegent malanowskiego spotkania.

O związkach Chopina z naszym regionem opowiadali Ryszard Sławiński oraz Piotr Mysłakowski. Była to opowieść pełna ciekawostek i nieznanych faktów z życia kompozytora. Jak choćby to że Chopin w 1829 r. przebywał w niedalekim Żychlinie na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego. Chopin do Żychlina dotarł z Kalisza dyliżansem. Jak podkreślał prof. Sławiński istnieje przypuszczenie, że Malanów mógł być na trasie podróży Chopina.

Chopina i Malanów, a konkretnie Żdżenice łączy babka i ciotka kompozytora. Obie panie przez zrządzenie losu znalazły się na naszych ziemiach na początku XIX wieku. Jako pierwsza do Żdżenic dotarła ciotka, czyli siostra matki Chopina – Marianna Bielska z domu Krzyżanowska która przybyłatutaj ze swoim mężem Leonem Bielskim. Leon Bielski był zarządcą dóbr Skarbków w Izbicy Kujawskiej. Wskutek sprzedaży części tych dóbr Leon Bielski został bez pracy. Aby zapewnić byt rodzinie dociera do Żdżenic, gdzie zapewne zarządzał dobrami miejscowego właściciela, a niewykluczone że stał się nabywcą ich części. Po śmierci Jakuba Krzyżanowskiego – dziadka Chopina, Leon Bielski do Żdżenic sprowadza Antoninę z Kołomińskich Krzyżanowską – babkę Chopina. Niestety obie kobiety kończą swój żywot właśnie na malanowskiej ziemi. 31 lipca 1811 roku umiera 32 letnia Marianna, a rok później 13 czerwca 1812 roku umiera Antonia. Mały Frycek ma wtedy 2 lata. Nie dane mu więc było poznać swojej ciotki i babki. Fakt ten, choć niewątpliwie smutny sprawił, że dzięki aktom zgonu spisanym przez ówczesnego proboszcza malanowskiej parafii ks. Ludwika Krajewskiego, można było ustalić losy przodków Chopina.

Zapewne pozostaje jeszcze wiele niewyjaśnionych pytań związanych z pobytem całej trójki na malanowskiej ziemi, ale to już szansa dla lokalnych badaczy historii. Być może uda nam się poznać jej dalszy ciąg.

Kulminacyjnym i niewątpliwie wyjątkowym punktem czwartkowego spotkania był występ Antoninny Waliszewskiej –uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie. Była to swego rodzaju wisienka czy jak niektórzy wolą truskawka na torcie. Młoda artystka oczarowała zebranych swoim występem. Nie mogło być zresztą inaczej, w końcu zaledwie 13 letnia Antonina Waliszewska to m.in. laureatka Nouvelles Etoiles - online music competition w Paryżu, zdobywczyni prestiżowego wyróżnienia podczas Chopin Avenue Internetional Piano Competition 2021 w Hongkongu - laureatka Consul General of Poland Award (Nagroda Konsula Generalnego RP), laureatka Złotej Nagrody (Gold Prize) drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu imienia Fryderyka Chopina dla młodych pianistów w Shenzhen, w Chinach, a także zwyciężczyni IV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskim VIENNA 2022. To tylko niektóre z nagród jakie zdobyła wyjątkowo zdolna artystka. Ręce same składają się do braw. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Wracając do Chopina, to Malanów dołączył do listy miejscowości mających związek z kompozytorem. Mamy nadzieję, że Chopin , a szczególnie jego muzyka będzie wybrzmiewać na malanowskiej ziemi częściej.

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności