Dziś jest wtorek, 11.05.2021, imieniny Igi, Miry
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Majowe święta – dni o których należy pamiętać

Majowe święta – dni o których należy pamiętać

flaga Polski na tle nieba

Przed nami weekend majowy. Po raz kolejny, będzie zupełnie inny od tych dotychczasowych. Po pierwsze nieco krótszy, bowiem tylko 3 maja wypada w dzień pracujący, po drugie świętowanie w dobie panującej epidemii koronawirusa będzie miało zupełnie inny charakter. Wiele wskazuje na to, że po raz kolejny plany o masowych wyjazdach trzeba będzie znów odłożyć w czasie. Zapewne i uroczystości państwowe nie będą miały tak doniosłego charakteru jak dotychczas. Niezależnie jednak od rzeczywistości z którą przychodzi nam się zmierzyć 1, 2 i 3 maj to dni szczególnie ważne dla Polski. Warto przy tej okazji przybliżyć sobie, choćby w największym skrócie okoliczności, które sprawiły że zapisały się w historii.

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób.

Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data byłą wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniu pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez Policję w wyniku czego życie straciło wiele osób.

Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach.W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

W Polsce święto, głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL-u, było to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, łącznie z hasłami na niesionych transparentach.

Święto 1 maja w Polsce zostało ustanowione św. Pracy i dniem wolnym ustawą z 1950 r.

2 Maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak mimo to doskonale wpasowuje się w kalendarz uroczystości majowych. Tego dnia obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichtagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej, był to dzień kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na św. Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.

Dziś ochronę prawną flagi – jako symbolu państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy aby na czas świąt majowych wywiesić flagę polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z dwoma minporadnikami przygotowanymi przez MSWiA

„Biało-czerwona i Hymn Polski”, który dostępny jest pod adresem

https://www.gov.pl/attachment/f73ed115-ef49-406d-b646-919f6290f209 oraz „Biało-czerwona” dostępnym poda adresem https://www.gov.pl/attachment/4be58ce4-f085-4a1b-9d90-d3008ed6783e

3 Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie                i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła też wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Ponadto uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. O wyjątkowości Konstytucji z 3 maja najlepiej świadczą słowa w niej zawarte: "Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu".

Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

Święto zostało ponownie zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 maja obchodzono na Litwie.

Jak co roku, zachęcamy wszystkich mieszkańców, do wywieszania flag narodowych. Gest ten niech będzie wyrazem szacunku dla walczących o wolną Polskę oraz hołdem dla tych wszystkich, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość.

Pokażmy swój patriotyzm i szacunek dla tradycji.

Bądźmy dumni z bycia Polakami!

DM


Pozostałe aktualności