Dziś jest czwartek, 16.01.2025, imieniny Marcelego, Włodzimierza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Magazyny energii do fotowoltaiki

Magazyny energii do fotowoltaiki

Grafiki 3 baterii w kolorze zielonym żółtym i czerwonym

Obniżenie kosztów za energię elektryczną staje się celem coraz większej liczby osób. Spowodowane jest to systematycznymi podwyżkami cen prądu oraz rosnącą świadomością ekologiczną. Rozwiązaniem może być montaż instalacji fotowoltaicznej, ale aby w pełni wykorzystać jej zasoby, warto zainwestować w magazyn energii.

Co to jest magazyn energii?

Jest to urządzenie przechowujące energię elektryczną, wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne, którą można w późniejszym czasie wykorzystać. Działa na podobnej zasadzie co baterie, akumulatory oraz powerbanki.

Jak działa magazyn energii?

Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności wykorzystywana jest na bieżące zużycie. W przypadku, gdy produkcja energii jest większa od zużycia, pozostała część trafia do magazynu. Po całkowitym naładowaniu urządzenia nadmiar energii trafia do sieci. W momencie, gdy produkcja energii jest niższa niż zapotrzebowanie, naładowany magazyn oddaje zgromadzoną energię do instalacji budynku. Po rozładowaniu magazynu energia jest pobierana z sieci.

Jakie są rodzaje magazynów energii?

  • Baterie litowo-jonowe są bardzo popularne, ponieważ potrafią zmagazynować dużą ilości energii w swojej objętości, mają niską masę własną oraz długą żywotność;
  • Baterie sodowo-jonowe to nowa technologia, która jest tańsza w produkcji w porównaniu do baterii litowo-jonowej, ale magazynują znacznie mniej energii w swojej objętości;
  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe nie są drogie w zakupie, ale ze względu na krótką żywotność stają się mało konkurencyjne;
  • Baterie niklowo-kadmowe wykorzystuje się w wielkogabarytowych magazynach dla przemysłu;
  • Baterie przepływowe to nowa technologia, która jest bardzo bezpieczna w kontekście przechowywania i oddawania energii elektrycznej;

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii przy nowym rozliczaniu net-billing?

Dla instalacji uruchomionych przed 1 kwietnia 2022 r. obowiązują zasady rozliczania net-metering, według których sieć energetyczna stanowi „wirtualny” magazyn energii, z którego w ciągu 12 miesięcy prosument może odebrać w dowolnym momencie od 70% do 80% wprowadzonej do sieci energii.

Nowe zasady rozliczania net-billing obowiązujące dla instalacji uruchomionych od 1 kwietnia 2022 r. są mniej korzystne dla właścicieli fotowoltaiki. Nadwyżka energii wprowadzona do sieci jest przeliczana na wartość pieniężną w złotówkach po cenach rynkowych miesięcznych. Wartość ta trafia na wirtualne konto prosumenta zwane depozytem, które prowadzi sprzedawca energii. Z tego konta właściciel odkupuje energię, ale już po cenach aktualnych stawek na rynku oraz ponosi koszty przesyłu tej energii. Jej wartość może być wykorzystywana przez następne 12 miesięcy od wprowadzenia na konto.

Dla instalacji uruchomionych od 1 lipca 2024 r. obowiązuje rozliczanie prądu wyprodukowanego z fotowoltaiki po rynkowych, godzinowych cenach w systemie net-biling. Zasady te zmniejszają opłacalność wprowadzania energii do sieci (w czasie gdy fotowoltaika dużo produkuje energia jest tania). Najlepszym rozwiązaniem jest więc zużywanie wyprodukowanej energii na własne potrzeby. Poziom autokonsumpcji można zwiększyć poprzez inwestycje w magazyn energii. Za jego pomocą nadwyżki wyprodukowanego prądu są magazynowane, gdy cena za energię jest tania a wykorzystywane po zachodzie słońca, gdy cena za energię rośnie kilkukrotnie.

MK
Gminny Doradca Klimatyczny

LifeAfterCoal

 

 

 

zdj. www.pixabay.com/Manuchi


Pozostałe aktualności