Dziś jest niedziela, 07.03.2021, imieniny Pawła, Tomasza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Koniec z wyjazdami do Turku, Kalisza czy Konina

Koniec z wyjazdami do Turku, Kalisza czy Konina

Koniec z wyjazdami do Turku, Kalisza czy Konina

Wszyscy żyjemy w dobie informatyzacji i nikomu nie uda się uciec przed zmianami cywilizacyjnymi. Urządzenia elektroniczne z dostępem do internetu otaczają nas ze wszystkich stron a ich zadaniem jest ułatwianie nam życia. Komputery, tablety czy smartfony są wszędzie i zawsze przy nas. Za ich pomocą wyszukujemy informacji, czytamy doniesienia medialne, robimy zakupy w sieci, kupujemy e-bilety do kina i teatru, korzystamy z bankowości elektronicznej i komunikujemy się. Ale czy ta komunikacja ma ograniczać się tylko do sektora prywatnego. Otóż nie. Od kilku lat obywatele naszego kraju mogą komunikować się z urzędami z wykorzystaniem profilu zaufanego. Profil zaufany to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do urzędów. Niestety dotychczas aby go posiadać należało odwiedzić Urząd Skarbowy lub ZUS. Tam urzędnik w systemie potwierdzał na podstawie dowodu tożsamości nasze dane. Trwało to kilka chwil, ale wymagało wycieczki do Turku, Kalisza czy Konina. Jednakże to już przeszłość. Od teraz nie trzeba fatygować się do najbliższego miasta. W Urzędzie Gminy w Malanowie powstał właśnie Punkt Potwierdzania Profili Zaufanych. Jest to jeden z kilku elementów realizowanego projektu "Profesjonalne e-Urzędy w 10 jednostkach samorządu terytorialnego z powiatów kaliskiego, konińskiego i tureckiego" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

A co daje posiadanie profilu zaufanego? Możliwość korzystania bez wychodzenia z domu z wielu usług administracji publicznej. Będąc posiadaczami profilu zaufanego możemy między innymi złożyć wniosek o dowód osobisty, zgłosić urodzenie dziecka, złożyć deklarację podatkową, sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie, sprawdzić informacje o stanie konta ubezpieczeniowego w ZUS, założyć firmę w Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEiDG), sprawdzić, czy zagubiony dowód jest już w wykazie zawieszonych i unieważnionych dowodów, sprawdzić elektroniczną dokumentację medyczną i wiele inne. Jednak ostatnio największą popularnością cieszy się usługą sprawdzenia posiadanych punkty karnych.

Jak zdobyć profil zaufany? Jest to proste, zajmuje kilka chwil i jest bezpłatne. Wystarczy wejść na stronę pz.gov.pl lub epuap.gov.pl, kliknąć „Zarejestruj się”. Po wypełnieniu formularza należy się zalogować, sprawdzić swoje dane i złożyć wniosek o profil zaufany. Następnie w ciągu 14 dni udać się do wybranego Punktu Potwierdzania Profili Zaufanych (np. w Urzędzie Gminy w Malanowie). Tam pracownica urzędu w ciągu kilku chwil potwierdzi w systemie tożsamość. I od tego momentu można w pełni korzystać z możliwości, jakie daje posiadanie profilu zaufanego.

ŁN


Pozostałe aktualności