Dziś jest piątek, 22.01.2021, imieniny Anastazego, Wincentego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Kalendarium ochrony środowiska - 22 września – Dzień bez Samochodu

Kalendarium ochrony środowiska - 22 września – Dzień bez Samochodu

Kalendarium ochrony środowiska - 22 września – Dzień bez Samochodu

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Wieńczy ona obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Dzień bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne postawy i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony poruszających się codziennie samochodów. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do nieużywania samochodów przez dobę. W zamian promuje się korzystanie z komunikacji miejskiej lub rowerów. Celem kampanii jest kształtowanie zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie ludzi do alternatywnych środków transportu oraz promocja transportu publicznego.

Początkowo projekty na temat organizowania dnia bez samochodu miały miejsce w 1973 roku, kiedy nastąpił kryzys paliwowy. Jednak dopiero w październiku 1994 roku pomysły te zostały wprowadzone w życie na Międzynarodowej Konferencji Dostępności Miast w hiszpańskim Toledo.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Przy okazji Dnia bez Samochodu należy wspomnieć o eco drivingu. Pojęciem eco drivingu, czyli ekonomicznej jazdy przywędrowało z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. Określa ono jak najszybsze pokonanie danej trasy, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, a także oszczędności paliwa i środowiska. To jednak nie tylko prosty i nisko kosztowy sposób na zredukowanie spalania w naszych samochodach. Wiąże się z nim również postawa kierowcy oraz szacunku dla innych użytkowników dróg.

Możemy wyróżnić 10 najważniejszych zasad eco drivingu:

 1. Ruszaj zaraz po uruchomieniu silnika.

Rozgrzewanie silnika na postoju nie ma sensu, bo będzie to trwać o wiele dłużej niż w czasie jazdy, nie mówiąc o stracie pieniędzy na zużywane paliwo. Pamiętać trzeba tylko, żeby do momentu osiągnięcia optymalnej temperatury nie wprowadzać silnika na wysokie obroty.

 1. Hamuj silnikiem.

Jeśli zbliżasz się do skrzyżowania czy z innego powodu musisz wytracić prędkość, pomagaj sobie redukowaniem biegów. Zmniejsza to zużycie hamulców, a ponadto podczas hamowania silnikiem samochód nie zużywa paliwa.

 1. Wyłączaj silnik.

Jeśli samochód nie ma systemu start-stop, podczas postojów trwających więcej niż kilkanaście sekund wyłączaj silnik np. przed przejazdem kolejowym. Nie ma obaw, rozrusznik tak szybko się nie zużyje, a ty zaoszczędzisz paliwo i zmniejszysz zanieczyszczenie powietrza.

 1. Przewiduj.

Ważnym elementem oszczędnej jazdy jest przewidywanie sytuacji przez obserwację drogi. Jeśli z daleka widzisz, że włącza się czerwone światło, zdejmij nogę z gazu. Jeżeli za tobą nie ma innych pojazdów, spokojnie hamuj silnikiem. Prawdopodobnie, kiedy dojedziesz do skrzyżowania, światło zdąży się zmienić na zielone.

 1. Przyspieszaj dynamicznie.

Podczas ruszania, o ile jest na to miejsce, przyspieszaj z gazem wciśniętym na 75% aż do osiągnięcia prędkości podróżnej. Skróci to czas, kiedy silnik ma zwiększone zapotrzebowanie na paliwo.

 1. Kontroluj ciśnienie opon.

Ciśnienie w oponach powinno być kontrolowane przy każdym tankowaniu lub przynajmniej raz w miesiącu. Zbyt mało powietrza powoduje wzrost oporów toczenia i zwiększenie spalania nawet o 10%, nie mówiąc o szybszym zużyciu opon.

 1. Nie przewoź zbędnego bagażu.

Przejrzyj zawartości bagażnika i wszystkich schowków. Wyjmij z nich zbędne przedmioty. W okresie letnim nie potrzebujemy odmrażacza do szyb. Bańkę z zapasem płynu do spryskiwaczy też możemy zostawić w garażu (wystarczy regularnie kontrolować ilość płynu w zbiorniczku, ewentualnie zabrać ze sobą płyn w małej butelce);

Eksperci szacują, że 100 kg dodatkowego bagażu powoduje większe spalanie nawet o 0,7 l/100 km.

 1. Zadbaj o aerodynamikę.

Wróciłeś z wyjazdu, zdemontuj bagażnik i relingi. Dzięki temu oszczędzisz od 10 do nawet 20% paliwa.

 1. Klimatyzacja - nie zawsze konieczna.

Obecnie zdecydowana większość samochodów ma klimatyzację. Z przyzwyczajenia, przeważnie zostawiamy ją cały czas włączoną. Tymczasem pracująca "klima" oznacza spalanie od 0,5 do nawet 2 l/100 km większe niż bez niej. Co można zrobić? Jadąc nocą czy w chłodne dni, pozostawmy tylko nawiew. W dzień, jeśli to możliwe, parkujmy w cieniu, unikając nagrzewania auta.

       10. Jedź na możliwie najwyższym biegu.

Przy oszczędzaniu paliwa ważne jest, żeby unikać jazdy na wysokich obrotach. Dlatego jak najwcześniej po osiągnięciu pożądanej prędkości zmień bieg na najwyższy. Najekonomiczniej jest podczas jazdy (z wyłączeniem przyspieszania) nie przekraczać 2000 obr/min.

Podsumowując, przez stosowanie zasady ekojazdy możemy zmniejszyć:

 • zużycie podzespołów samochodu takich jak elementy układu hamulcowego i opony.
 • emisję CO2 i hałas przez co dbamy o środowisko naturalne.
 • ryzyko kolizji lub wypadku - dzięki skrupulatnej obserwacji drogi, szybszemu dostrzeganiu problemów i przeszkód, oraz spokojniejszej reakcji na zagrożenia.
 • zużycie paliwa od 5% do 25%, a to konkretne oszczędności w budżetach domowych (przejeżdżając 20000km rocznie przy spalaniu na poziomie 8l/100 km stosując eco driving możemy zaoszczędzić od 300zł do nawet 1800zł!).

Pamiętajmy! Tak wiele zależy od nas samych.

A Ty co zrobiłeś dla środowiska?

Czy wiesz, że?

Obecnie największe na świecie wydarzenie Dnia bez Samochodu organizowane jest w stolicy Kolumbii Bogocie.

 

/-/ Łukasz Kurek


Pozostałe aktualności