Kalendarium ochrony środowiska - 19 listopada - Światowy Dzień Toalet

Historia tego święta rozpoczęła się na początku XXI wieku. W 2001 roku w Singapurze Jack Sim powołuje Światową Organizację Toaletową. Organizacja podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. Natomiast w 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt pn.: „Urządzenia sanitarne dla wszystkich” i wyznaczyło oficjalnie datę święta na 19 listopada.
Temat toalet na pierwszy rzut oka wydaję się dosyć śmieszny. Jeśli jednak spojrzymy na sprawę globalnie, zauważymy, że możliwość korzystania z czystej toalety i odprowadzania ścieków to luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Tam, gdzie brakuje toalet, a dostępu do nich nie ma blisko 35% ludzi na świecie , ścieki trafiają prosto do jezior, rzek i wód przybrzeżnych. Często są to te same miejsca, z których czerpie się wodę do picia. Sprzyja to rozprzestrzenianiu się chorób, głównie tych związanych z przewodem pokarmowym, ale także bardzo groźnych chorób zakaźnych. Każdego dnia z powodu chorób będących wynikiem złych warunków sanitarnych umiera ponad tysiąc ludzi!
Przy okazji tego święta należy zwrócić uwagę na podstawowe zasady korzystania z urządzeń sanitarnych i sieci kanalizacyjnej. Żyjemy w kraju, w którym ludzie, w zdecydowanej większości, nie muszą myśleć o sprawach tak oczywistych jak dostęp do toalety, jednak zachowanie pewnych podstawowych zasad korzystania z sanitariatów jest konieczne dla zdrowia ludzi, bezpieczeństwa budynków i ochrony środowiska.
Zasada jest prosta! – toaleta to nie kosz na śmieci i nie wrzucamy do niej nic poza papierem toaletowym.
A więc do kanalizacji nie wolno wrzucać:
- środków higienicznych i opatrunkowych (np. ręczników papierowych, wacików, patyczków do uszu, bandaży, pieluszek, podpasek, nawilżanych chusteczek),
- resztek jedzenia, farb, odpadów po remoncie lub budowie, tłuszczów (np. olejów, smarów),
- różnych śmieci (np. piasku, opakowań, ziemi z kwiatów, ścierek).
Konsekwencje nieprzestrzegania tych zasad mogą mieć negatywne skutki nie tylko dla poszczególnych budynków, ale dla całego ekosystemu. W rurach kanalizacyjnych tworzą się zatory, które w konsekwencji mogą przyczynić się do zalania pomieszczeń. Z tego samego powodu ścieki ze studzienek kanalizacyjnych mogą w niekontrolowany sposób przeniknąć do gleby. Usuwanie awarii spowodowanych zatorami na oczyszczalni ścieków bądź niedrożnością kanalizacji generuje także znaczne koszty, za które wszyscy płacimy.
Zachęcamy do dbania o czystość i higienę toalet, nie tylko w prywatnych domach, ale także toalet w miejscach publicznych.
Pamiętajmy! Tak wiele zależy od nas samych.
A czy Ty stosujesz się do powyższych zasad?
Czy wiesz, że?
„Na świecie więcej osób ma dostęp do telefonu komórkowego niż do sanitariatów”.
/-/ Łukasz Kurek
Pozostałe aktualności
-
Szczepienia przeciwko COVID-19
-
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Sprawdź gdzie można się zaszczepić?
-
KGW rozliczają się z dotacji
-
Rusza nabór wniosków na stypendia i nagrody sportowe
-
Dofinansowanie inwestycji chroniących przed ASF!
-
Szpital w Turku wznawia działanie oddziałów
-
Drugi rok kadencji 2018-2023 za nami
-
Nakrętkomania z chęci pomagania
-
Zrównoważony budżet czasów epidemii
-
24 grudnia (Wigilia) - urząd nieczynny
-
Plastik nie do pieca
-
Wesołych Świąt
-
ARiMR przypomina!
-
Komputer dla dziecka z rodziny rolniczej
-
Przedświąteczne spotkanie z sołtysami