Dziś jest piątek, 15.01.2021, imieniny Domosława, Makarego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Kalendarium ochrony środowiska - 19 listopada - Światowy Dzień Toalet

Kalendarium ochrony środowiska - 19 listopada - Światowy Dzień Toalet

Kalendarium ochrony środowiska - 19 listopada - Światowy Dzień Toalet

Historia tego święta rozpoczęła się na początku XXI wieku. W 2001 roku w Singapurze Jack Sim powołuje Światową Organizację Toaletową. Organizacja podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. Natomiast w 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt pn.: „Urządzenia sanitarne dla wszystkich” i wyznaczyło oficjalnie datę święta na 19 listopada.

Temat toalet na pierwszy rzut oka wydaję się dosyć śmieszny. Jeśli jednak spojrzymy na sprawę globalnie, zauważymy, że możliwość korzystania z czystej toalety i odprowadzania ścieków to luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Tam, gdzie brakuje toalet, a dostępu do nich nie ma blisko 35% ludzi na świecie , ścieki trafiają prosto do jezior, rzek i wód przybrzeżnych. Często są to te same miejsca, z których czerpie się wodę do picia. Sprzyja to rozprzestrzenianiu się chorób, głównie tych związanych z przewodem pokarmowym, ale także bardzo groźnych chorób zakaźnych. Każdego dnia z powodu chorób będących wynikiem złych warunków sanitarnych umiera ponad tysiąc ludzi!

Przy okazji tego święta należy zwrócić uwagę na podstawowe zasady korzystania z urządzeń sanitarnych i sieci kanalizacyjnej. Żyjemy w kraju, w którym ludzie, w zdecydowanej większości, nie muszą myśleć o sprawach tak oczywistych jak dostęp do toalety, jednak zachowanie pewnych podstawowych zasad korzystania z sanitariatów jest konieczne dla zdrowia ludzi, bezpieczeństwa budynków i ochrony  środowiska.

Zasada jest prosta! toaleta to nie kosz na śmieci i nie wrzucamy do niej nic poza papierem toaletowym.

A więc do kanalizacji nie wolno wrzucać:

  • środków higienicznych i opatrunkowych (np. ręczników papierowych, wacików, patyczków do uszu, bandaży, pieluszek, podpasek, nawilżanych chusteczek),
  • resztek jedzenia, farb, odpadów po remoncie lub budowie, tłuszczów (np. olejów, smarów),
  • różnych śmieci (np. piasku, opakowań, ziemi z kwiatów, ścierek).

Konsekwencje nieprzestrzegania tych zasad mogą mieć negatywne skutki nie tylko dla poszczególnych budynków, ale dla całego ekosystemu. W rurach kanalizacyjnych tworzą się zatory, które w konsekwencji mogą przyczynić się do zalania pomieszczeń. Z tego samego powodu ścieki ze studzienek kanalizacyjnych mogą w niekontrolowany sposób przeniknąć do gleby. Usuwanie awarii spowodowanych zatorami na oczyszczalni ścieków bądź niedrożnością kanalizacji generuje także znaczne koszty, za które wszyscy płacimy.

Zachęcamy do dbania o czystość i higienę toalet, nie tylko w prywatnych domach, ale także toalet w miejscach publicznych.

Pamiętajmy! Tak wiele zależy od nas samych.

A czy Ty stosujesz się do powyższych zasad?

Czy wiesz, że?

„Na świecie więcej osób ma dostęp do telefonu komórkowego niż do sanitariatów”.

 

/-/ Łukasz Kurek


Pozostałe aktualności