Dziś jest sobota, 22.01.2022, imieniny Anastazego, Wincentego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Gminne Obchody Święta Niepodległości - Zapraszamy

Gminne Obchody Święta Niepodległości - Zapraszamy

11 listopada swieto niepodleglosci

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce jako święto państwowe 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. (źródło: wikipedia.pl)

Do 1936 roku święto niepodległości obchodzono 7 listopada – na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dopiero w 1937 roku przesunięto obchody na 11 listopada. Przez cały okres powojenny, aż do 1989 roku, obchody Święta Niepodległości były z kolei zakazane.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Przed II wojną światową święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938. W 1945 roku święto 11 listopada zostało zniesione i wprowadzono 22 lipca. Dopiero 11 listopada 1981 roku po raz pierwszy w historii PRL władze państwowe złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a data została wpisana w kalendarz oficjalnie obchodzonych rocznic. Natomiast w 1989 roku 11 listopada został przywrócony jako święto państwowe.

Święto niepodległości obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Również mieszkańcy Gminy Malanów co roku wspominają ten dzień podczas uroczystych obchodów, które rozpoczynają się uroczystą Mszą Św. odprawioną w kościele parafialnym. We Mszy Św. uczestniczą delegacje z pocztami sztandarowymi, władze samorządowe, młodzież szkolna oraz zgromadzeni mieszkańcy gminy. Po Mszy Św. odbywa się przemarsz i złożenie kwiatów w hołdzie żołnierzom poległym w obronie Polski.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy do uczczenia tego święta wywieszając flagę narodową oraz biorąc udział w obchodach.

zamieścił: DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności