Dziś jest czwartek, 16.01.2025, imieniny Marcelego, Włodzimierza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Fotowoltaika hybrydowa

Fotowoltaika hybrydowa

panele słoneczne

Transformacja energetyczna w Polsce postępuje. Receptą na przyspieszenie odejścia od paliw kopalnianych jest rozwój Odnawialnych Źródeł Energii. W przypadku fotowoltaiki jednym z wyzwań stojących przed prosumentami, jest zwiększenie autokonsumpcji wyprodukowanej energii. Z pomocą może przyjść fotowoltaika hybrydowa.

Czym jest hybrydowa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika hybrydowa łączy ze sobą cechy systemu on-grid (współpracującego z siecią energetyczną), z systemem off-grid (niezależnego od sieci energetycznej). Ten drugi jest rzadkością w Polsce, ponieważ do przechowania całej wyprodukowanej nadwyżki energii elektrycznej potrzebne są akumulatory o dużej pojemności co jest bardzo kosztowne. Mimo spełnienia tego warunku przy złej pogodzie utrzymującej się przez długi czas (zwłaszcza zimą gdy dzień jest krótszy) w budynku może zabraknąć całkowicie zasilania. Instalacje hybrydowe rozwiązują ten problem. Zastosowane w nich falowniki współpracują z siecią oraz z magazynami energii. Nadprodukcja energii, która nie została wykorzystana w domu, najpierw trafia do magazynów energii, a gdy te zostaną naładowane, wędruje do sieci. Magazyny pełnią rolę wspomagającą, więc nie muszą posiadać tak dużej pojemności jak w instalacji off-grid. Po ich wyczerpaniu prosument może korzystać z energii od dystrybutora, więc w razie załamania pogody nie traci zasilania w budynku.

Czym jest falownik hybrydowy?

Jest to urządzenie jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie, w porównaniu do standardowych falowników. Jak nazwa wskazuje potrafi współpracować z siecią elektroenergetyczną jak i wyłącznie z magazynem energii. Hybrydowy falownik w momencie awarii sieci elektrycznej nie przerwie pracy, tylko przełączy się na zasilanie z magazynu energii.

Zalety fotowoltaiki hybrydowej:

  • pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną - zwiększa autokonsumpcję produkowanej energii przez instalację;
  • zabezpiecza przed przerwami w dostawach prądu – w tym czasie można skorzystać z energii zgromadzonej w magazynie;
  • zwiększa bezpieczeństwo energetyczne – dwa źródła zasilania.

Wady fotowoltaiki hybrydowej:

Hybryda hybrydzie nie równa. Nie wszystkie falowniki hybrydowe są w stanie pracować w takim trybie awaryjnego zasilania, w którym jest możliwe pozyskanie energii z magazynu oraz równocześnie z bieżącej produkcji na panelach fotowoltaicznych. W tańszych modelach w razie przerwy w dostawie prądu z sieci falownik hybrydowy oddaje jedynie energię zgromadzoną w akumulatorze.

Cena fotowoltaiki hybrydowej.

Koszt hybrydowej instalacji fotowoltaicznej potrafi być o około 50% większy od typowej fotowoltaiki on-grid. Różnica dotyczy głównie droższego falownika oraz magazynu energii. W przypadku, gdy cena całego zestawy przekracza możliwości finansowe inwestora, istnieje możliwość montażu fotowoltaiki hybrydowej bez magazynu energii. Ważne, aby wybrać falownik hybrydowy a akumulatory można dokupić później.

W następnym artykule zostanie przedstawiony system automatyki budynkowej BMS.

 

zdj. pixabay.com/LCEC

 

MK
Gminny Doradca Klimatyczny

LifeAfterCoal

 

 

 


Pozostałe aktualności