Dziś jest wtorek, 18.01.2022, imieniny Małgorzaty, Piotra
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Dzień Papieża Jana Pawła II

Dzień Papieża Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawla II

16 października obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II, święto ustanowione w lipcu 2005 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby upamiętnić wybór arcybiskupa krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na biskupa Rzymu w 1978 roku.

„Składając hołd największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”

Dokładnie 16 października 1978 r. na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II.

Wojtyła był pierwszym papieżem z Polski, ale też pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem. 

Dla nas jako Polaków Jan Paweł II jest i mamy nadzieję na zawsze pozostanie wzorem moralnym, który każdym swoim słowem dodawał  siły do walki o wolność i godność narodu. Pamięć o tak wybitnym człowieku musi trwać, warto więc tego dnia odwiedzić usytuowany przy malanowskim kościele pomnik Karola Wojtyły i korzystając z okazji opowiedzieć o tym wspaniałym człowieku naszym dzieciom i wnukom. Ten człowiek dawał nam nadzieję, pokrzepiał i wzruszał. Niejednemu z nas był bliski jak członek naszej własnej rodziny, niech takim też będzie dla najmłodszego pokolenia.

DF


Pozostałe aktualności