Dziś jest sobota, 20.07.2024, imieniny Czesława, Hieronima
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Dach z paneli fotowoltaicznych

Dach z paneli fotowoltaicznych

Michael_Pointner.pixabay

Fotowoltaika stała się bardzo popularna w ostatnich latach. To odnawialne i ekologiczne źródło energii pozwala w znacznym stopniu obniżyć rachunki za energię elektryczną. Branża fotowoltaiczna nieustannie się rozwija i zaskakuje innowacyjnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest dachówka fotowoltaiczna, która wytwarza energię elektryczną bez konieczności instalowania klasycznych paneli słonecznych na istniejącym już dachu. Wygląda jak zwykła dachówka, ale wewnątrz umieszczone są ogniwa fotowoltaiczne zamieniające energię słoneczną na prąd.

Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem

Zastosowanie dachówki fotowoltaicznej lub innych paneli fotowoltaicznych zamiast pokrycia dachowego, stanowi przykład BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaics), czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem.

Ideą tej koncepcji jest połączenie fotowoltaiki z całością budynku (dachem, balustradą, szybą) tak, aby produkowała energię i stanowiła materiał budowlany a nie zewnętrzny dodatek. Dzięki takiemu podejściu możliwe miałoby być obniżenie kosztów związanych z fotowoltaiką.

Montaż dachówki fotowoltaicznej

Na rynku można spotkać różnego rodzaju dachówki fotowoltaiczne, w tym takie, które są kompatybilne z wieloma tradycyjnymi systemami pokrycia dachowego. Takie dachówki solarne można przykręcić do łat obok istniejącej dachówki lub blachodachówki. Alternatywą są systemy dachówki fotowoltaicznej, które służą do kompletnego pokrycia połaci dachu. Dodatkowo w skład takiego systemy wchodzi atrapa dachówki fotowoltaicznej. Umieszcza się ją na obrzeżach dachu oraz w miejscach zacienionych. Poza tym pozwala zredukować moc instalacji.

Kluczowe w przypadku montażu dachówek fotowoltaicznych jest zapewnienie wodoszczelności. W tym celu pod dachówką umieszcza się specjalną membranę, która zapewnia izolację przed wodą. Należy pamiętać o uszczelnieniu przejścia przewodów elektrycznych przez membranę dachową, aby zapobiec przeciekom. Każdy etap montażu wymaga dokładności i przestrzegania zaleceń producenta, aby zapewnić nie tylko wydajność, ale również trwałość i bezpieczeństwo całej instalacji. Do montażu dachówki fotowoltaicznej warto wybrać ekipę z doświadczeniem, ze względu na stopień skomplikowania prac.

Mocne i słabe strony dachówki fotowoltaicznej

Do zalet dachówki solarnej należą:

  • estetyka – moduły fotowoltaiczne imitujące dachówkę wyglądają o wiele lepiej niż oddzielne instalacje. Takie rozwiązanie sprawdzi się tam, gdzie ingerencja w wygląd budynku jest niewskazana. Przykładem mogą być budynki zabytkowe, gdzie konserwator zabytków musi wydać zgodę na montaż paneli fotowoltaicznych;
  • montaż – może być montowana na dachach o różnych kształtach i wymiarach;
  • waga - dachówka fotowoltaiczna jest znacznie lżejsza od dachówki tradycyjnej;
  • wytrzymałość – charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne np. grad;
  • personalizacja – może mieć taki sam kształt, wygląd i kolor jak tradycyjna dachówka.

Do wad dachówki solarnej należą:

  • brak możliwości regulacji kąta nachylenia – najlepiej stosować na dachach o nachyleniu około 35 - 40 stopni;
  • wymaga wykwalifikowanej ekipy montażowej;
  • bardzo wysoka cena (uzyskanie tej samej mocy co z tradycyjnych paneli jest około 2 do 3 razy droższe);
  • mniejsza wydajność - o około połowę do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.

Przyszłość dachówki fotowoltaicznej

Na ten moment podobnie jak z pierwszymi standardowymi instalacjami fotowoltaicznymi technologia dachówki solarnej jest zbyt droga dla większości konsumentów. Dopiero kolejne rozwiązania i wyścig pomiędzy producentami przełoży się na opracowanie modułów wydajniejszych, tańszych w produkcji i zachowujących sprawność przez dłuższy czas. Aktualnie czas zwrotu z takiej inwestycji wynosi od 12 do 20 lat.

MK
Gminny Doradca Klimatyczny

LifeAfterCoal

zdj. Pixabay.com/Michael_Pointner


Pozostałe aktualności