Dziś jest poniedziałek, 15.07.2024, imieniny Włodzimierza, Henryka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Co w gminie piszczy. Raport o stanie gminy 2023

Co w gminie piszczy. Raport o stanie gminy 2023

Slajd1

Co roku każda gmina w Polsce, musi przygotować raport o stanie gminy. Od 2018 roku jest to obowiązkowy dokument, który Wójt musi przedstawić Radzie Gminy do 31 maja. Raport jest dokumentem niezwykle ważnym, ponieważ na jego podstawie radni podejmują decyzję o udzieleniu wójtowi absolutorium i wotum zaufania.

Raport o stanie gminy to nie tylko formalność, ale i cenne źródło informacji o tym, co dzieje się wokół nas. Dokument ten swoją treścią obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania gminy w 2023 roku: budżet, środowisko, zabytki, sport, kulturę, pomoc społeczną, edukację, gospodarkę przestrzenną oraz wiele innych informacji o gminie. Dzięki niemu również mieszkańcy  zyskują co roku okazję, by przyjrzeć się pracy władz samorządowych, przekonać się na jakie cele są pożytkowane gminne fundusze i co dzięki nim udaje się zrobić. To na jego podstawie mieszkańcy i radni mogą zobaczyć, jakie projekty zostały zrealizowane i jakie były efekty tych działań. Dokument ten jest również narzędziem do planowania przyszłych działań, ponieważ pokazuje, co się udało, a co wymaga poprawy.

Dla pełnego obrazu rzeczywistości warto porównać tegoroczny raport z raportami z poprzednich lat. Takie porównanie pozwala zobaczyć, jak gmina rozwija się na przestrzeni czasu, jakie problemy udało się rozwiązać, a jakie wyzwania pozostają aktualne.

Przy okazji raportu, warto również wspomnieć o Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej, który jest przygotowywany w oparciu o 30 wskaźników. Dane te pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów i obejmują trzy obszary: ekonomiczno-finansowy, społeczny i środowiskowy. Nasza gmina zanotowała znaczący awans w tym rankingu – w 2018 roku zajmowaliśmy 1077 miejsce, a w 2023 roku awansowaliśmy na miejsce 699. To pokazuje, że nasze działania przynoszą realne efekty i są zauważane na tle innych samorządów w Polsce.

Najważniejsze dane zawarte we wszystkich Raportach zestawiliśmy dla Państwa w postaci załączonych do niniejszego artykułu, wykresów.

Z pełnym raportem można zapoznać się na

https://bip.malanow.pl/kategorie/86-rok-2023/artykuly/918-raport-o-stanie-gminy-za-2023-rok?lang=PL

DM

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności