Dziś jest poniedziałek, 18.01.2021, imieniny Małgorzaty, Piotra
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Budżet nastawiony na inwestycje

Budżet nastawiony na inwestycje

Budżet nastawiony na inwestycje

W 2020 roku informacje o koronawirusie zdominowały polskie i światowe media. Coraz częściej też pojawia się temat kryzysu gospodarczego, który będzie następstwem panującej od niemal początku roku pandemii. Pomimo uszczuplających się wpływów do gminnych kas i ogólnie niestabilnej sytuacji na rynkach, samorządy nie mogą całkowicie rezygnować z wydatków a co jeszcze ważniejsze z inwestycji, które są szansą na aktywizację firm. W tym trudnym dla gospodarki roku, inwestycji nie zawiesił również malanowski samorząd. Najlepszym tego przykładem jest gminny budżet w którym wydatki inwestycyjne stanowią prawie 25 %. Pisząc bardziej obrazowo to kwota ponad 10 mln zł.

W całej gminie realizowane są zarówno zadania duże, jak i te nieco mniejsze, ale tak samo ważne dla mieszkańców. Na realizację znacznej części z nich udało się pozyskać środki zewnętrzne. Wiele zadań zakończono, inne są w trakcie realizacji.  Największe zadanie inwestycyjne jakie gmina zrealizowała w tym roku to uruchomienie instalacji fotowoltaicznych w 313 gospodarstwach domowych. Powstały nowe drogi, nowe odcinki wodociągów i oświetlenia. Do tej pory zakończono budowę dróg w Skarżynie – Kolonii i Bibiannie, a na odbiór czeka ul. Wesoła w Malanowie. Wkrótce asfaltowe nawierzchnie powstaną również w Żdżenicach i na prawie kilometrowym odcinku drogi Kotwasice – Zygmuntówek. W Celestynach zakończono budowę świetlicy. W Malanowie kontynuowany jest remont biblioteki i świetlicy wiejskiej.

Część tegorocznych wydatków inwestycyjnych stanowią koszty dokumentacji pod przyszłe inwestycje, jak chociażby na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Jednym słowem przygotowujemy się do kolejnych inwestycji planowanych w najbliższych latach.

W dobie pandemii nie zapomniano również o tym co szczególnie ważne tj. bezpieczeństwie, zdrowiu i życiu mieszkańców. OSP Kotwasice otrzymała dotację na zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego, a strażacy z Malanowa otrzymali dotacje na nowe umundurowanie oraz kamery termowizyjne. Pieniądze trafiły również do tureckiego szpitala na zakup stacjonarno - transportowego respiratora a jeszcze do końca tego roku szpital otrzyma pomoc finansową na zakup tomografu.

A wszystko to z myślą o mieszkańcach.

DM


Pozostałe aktualności