Dziś jest środa, 17.04.2024, imieniny Roberta, Rudolfa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Bo wolność jest w nas. Malanów uczcił 105 rocznicę odzyskania niepodległości

Bo wolność jest w nas. Malanów uczcił 105 rocznicę odzyskania niepodległości

_DSC2403

W historii każdego kraju, w świadomości każdego narodu są dni dlań szczególne. Są daty które niezależnie od wykształcenia czy pochodzenia każdy obywatel zna a na pewno znać powinien. W przypadku Polski ten przełomowy w historii moment miał miejsce 11 listopada 1918 r. To dzień upamiętniający odzyskanie - po 123 latach niewoli - niepodległości. To dzień pamięci o wielu pokoleniach Polaków walczących i przelewających krew w imię wolności, w imię Ojczyzny. Na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. ogłoszony został Świętem Niepodległości. I choć dalsze dzieje historii Polski pokazały, że ta wolność nie będzie usłana różami, to jednak ten dzień w naszej historii jest tym który świętujemy w sposób wyjątkowy. Bardziej radosnego święta niż 11 listopada nie mamy.

11 listopada to coś więcej niż tylko kolejny dzień wolny od pracy to przede wszystkim dzień bardzo uroczysty dla każdego Polaka. W całym kraju odprawiane są Msze za ojczyznę, składane są kwiaty pod pomnikami Polaków, zasłużonych w walce o wolność Ojczyzny. Ulicami miast przechodzą marsze patriotyczne. Odbywa się wiele imprez podkreślających naszą tożsamość narodową. 

Józef Piłsudski mówił, „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."

105 Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczcili również mieszkańcy Malanowa. 11 listopadowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w malanowskim kościele. Nabożeństwo odprawił ks. Prałat Stanisław Płaszczyk.

Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali pod pomnik „Walczącym o wolność Ojczyzny”, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Malanów, natomiast delegacje złożyły kwiaty i znicze. Ostatnim punktem sobotnich uroczystości była uroczysta akademia w wykonaniu uczniów ze szkół podstawowych z Dziadowic, Miłaczewa, Malanowa oraz zespołu Tradycja.  O godz. 12.00 wszyscy zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się tym samym do akcji „Niepodległa do hymnu”. Na koniec każdy mógł skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Miłaczewie

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, przyczyniając się do uświetnienia tej wyjątkowej uroczystości.

Przede wszystkim jednak słowa uznania i szacunku należą się dla tych którzy ponad 105 lat temu wywalczyli Naszą Niepodległość oddając swoje życie za wolność przyszłych pokoleń.

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności