Żeby Polska była Polską. Malanów uczcił Narodowe Święto Niepodległości
„Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się kto Polskę bardziej kocha. Rzecz w tym, aby po cichu, z zaciętymi zębami, nieco pochylonym karkiem, ale z podniesioną głową żyć w niej i nie uciekać”. Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”
Narodowe Święto Niepodległości jest dla Polaków jednym z najbardziej znaczących świąt narodowych. Po 123 latach zaborów, naznaczonych walką, cierpieniem i nieustającym wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy. Każdego roku podczas obchodów tego święta upamiętniamy tych, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość oraz tych, którzy odbudowali kraj po zniszczeniach wojennych, tworząc fundamenty dla rozwoju gospodarczego i modernizacji nowo powstałego państwa. Dla uczczenia tych historycznych chwil, Święto Niepodległości jest obchodzone w całym kraju.
106 Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczcili również mieszkańcy Malanowa. Gminne Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w malanowskim kościele. Nabożeństwo odprawił ks. Tomasz Kalinowski
Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali pod pomnik „Walczącym o wolność Ojczyzny”, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Malanów, natomiast delegacje złożyły kwiaty i znicze. Ostatnim punktem poniedziałkowych uroczystości była uroczysta akademia w wykonaniu uczniów ze szkół podstawowych z Dziadowic, Miłaczewa, Malanowa. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się tym samym do akcji „Niepodległa do hymnu”. Na koniec każdy mógł skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Miłaczewie.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, przyczyniając się do uświetnienia tej wyjątkowej uroczystości.
Przede wszystkim jednak słowa uznania i szacunku należą się dla tych którzy ponad 105 lat temu wywalczyli Naszą Niepodległość oddając swoje życie za wolność przyszłych pokoleń.
Jak to z tym 11 listopada było…
Listopad 1918 roku był czasem przełomowym w historii Europy. Kończąca się I wojna światowa, znana wtedy jako Wielka Wojna, przyniosła zmiany, które na zawsze odmieniły krajobraz polityczny kontynentu. Upadły trzy mocarstwa, które w XVIII wieku dokonały rozbiorów Rzeczypospolitej: Niemcy i Austro-Węgry przegrały wojnę, a carska Rosja rozpadła się pod wpływem rewolucji bolszewickiej. Na mapie Europy ponownie pojawiła się Polska, odzyskując niepodległość po ponad stuletniej niewoli. Proces odbudowy polskiej państwowości był długi i złożony, co sprawia, że trudno jest wskazać jednoznaczną datę narodzin II Rzeczypospolitej. Już 7 października 1918 roku Rada Regencyjna, powołana przez niemieckich i austriackich okupantów jako organ władzy Królestwa Polskiego, ogłosiła niepodległość. W kolejnych dniach przejęła kontrolę nad wojskiem, przypisała sobie uprawnienia parlamentu i powołała rząd. Równocześnie, w obliczu klęski Niemiec i Austro-Węgier, w różnych częściach Polski zaczęły powstawać niezależne ośrodki władzy, które nie uznawały zwierzchnictwa Rady Regencyjnej. Wśród nich znalazł się Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, utworzony 7 listopada w Lublinie z Ignacym Daszyńskim na czele. Kilka dni później, 11 listopada – w dniu kapitulacji Niemiec – Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, który powrócił do Polski z Magdeburga. 14 listopada Piłsudski, już jako Naczelny Dowódca Wojska Polskiego, otrzymał pełnię władzy, co zapoczątkowało okres kształtowania ustroju nowo powstałego państwa. Utworzono rząd, a w demokratycznych wyborach wybrano Sejm Ustawodawczy, który uchwalił tymczasową konstytucję, określając republikański charakter II Rzeczypospolitej. 11 listopada stał się świętem państwowym i dniem wolnym od pracy w 1937 roku, kiedy Sejm uchwalił ustawę o Święcie Niepodległości. Legalizowało to wieloletni zwyczaj uroczystych obchodów tego dnia. Jak wyjaśnił poseł sprawozdawca podczas debaty nad projektem ustawy, o wyborze tej daty zdecydowały dwa czynniki: to właśnie 11 listopada Józef Piłsudski przejął władzę w Polsce, co spotkało się z entuzjastycznym poparciem społeczeństwa, a także chęć uczczenia wielkiego ducha Marszałka Piłsudskiego. Znaczenie listopadowej rocznicy wzrosło szczególnie podczas II wojny światowej i w okresie PRL-u, kiedy to 11 listopada stał się zakazanym symbolem dążenia do wolności. Dopiero w 1989 roku Narodowe Święto Niepodległości ponownie stało się oficjalnym świętem państwowym. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest więc nie tylko upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także symbolem walki i nadziei na wolność w trudnych czasach. Jest to dzień, który łączy Polaków i przypomina o ich historii, odwadze oraz determinacji w dążeniu do niepodległego państwa.
DM
Galeria zdjęć
Pozostałe aktualności
-
Bieganiem promują Gminę Malanów
-
UWAGA! Wstrzymanie naboru wniosków w programie „Czyste Powietrze”
-
Nieodpłatna pomoc prawna w 2025 roku
-
Ostrzeżenie dla Mieszkańców Gminy Malanów
-
Podpisano umowę na dowozy szkolne
-
Koniec z nierównym chodnikiem przy Ośrodku Zdrowia.
-
Webinarium - Nowe technologie produkcji i ich wpływ na jakość i bezpieczeństwo produktu
-
Rozwiń swój biznes na szkoleniach online!
-
Konkurs Firma Roku 2024
-
Ranking Wspólnoty. Gmina Malanów wśród liderów inwestycji w powiecie tureckim
-
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla rolników
-
Magazyny energii do fotowoltaiki
-
Obowiązek dokonywania wpłat na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych
-
Pożyczka prorozwojowa - informacja Tureckiej Izby Gospodarczej
-
Więcej miejsc parkingowych dla interesantów