Dziś jest sobota, 14.12.2019, imieniny Alfreda, Izydora
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Gmina Malanów pierwszą gminą w Polsce

Gmina Malanów pierwszą gminą w Polsce

Gmina Malanów pierwszą gminą w Polsce

To, że język urzędowy jest skomplikowany wiedzą wszyscy. Ale niewiele instytucji robi coś, aby go uprościć. Nasza gmina jako pierwsza w Polsce postanowiła wyjść naprzeciw temu problemowi. A to za sprawą podpisanej w dniu 3 października Deklaracji Prostego Języka. Deklaracja ta jest inicjatywą Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Ma ona na celu rozpoczęcie faktycznych działań nad zmianami sposobu komunikowania się urzędów z obywatelami. Sygnatariusze m.in. dążą do tego, aby ich pracownicy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie; tworzą standardy językowe i zachęcają pracowników do ich stosowania; uwrażliwiają pracowników na potrzeby innych; wprowadzają rozwiązania zgodnie z ideą prostego języka oraz propagują je wśród innych.

Podpisując Deklarację Prostego Języka Wójt wprowadził Gminę Malanów do zacnego grona sygnatariuszy. Dotychczas Deklarację podpisali przedstawiciele: Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Szefa Służby Cywilnej, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Polskiej Agencji Prasowej, Lubelskiej Fundacji Rozwoju, Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu w Warszawie, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Ministerstwa Środowiska, Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, Urzędu Miasta Kalisza, Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wraz z naszą gminą 3 października do inicjatywy tej przystąpili także: Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Premiera, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz Miasto Świdnik.

 

O wydarzeniu tym, cytując fragmenty wywiadu z Wójtem Ireneuszem Augustyniakiem, pisze Polska Agencja Prasowa: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/193653/Proste-oszczednosci--Prosty-jezyk-oznacza-oszczednosc-publicznych-pieniedzy

 

 

ŁN


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności