Dziś jest poniedziałek, 27.05.2024, imieniny Jana, Juliusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Czyste Powietrze » Ekologiczna Choinka w Gminie Malanów – odsłona druga

Ekologiczna Choinka w Gminie Malanów – odsłona druga

Grudzień to miesiąc, który jednoznacznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, a co za tym idzie odświętnie przybraną choinką, prezentami pod nią, śniegiem za oknem… Skojarzenia te z kolei wnoszą w nas niezwykły nastrój radości, serdeczności, rodzinnego scalenia, wrażliwości na drugiego człowieka, chęci niesienia pomocy, umiejętności przebaczania i typowo polskiej gościnności.

Od kilku lat możemy zauważyć, że śnieg pokrywający nasze ogrody jest coraz bielszy. Nie pokrywa go warstwa zanieczyszczeń emitowanych z naszych kominów. Taka sytuacja ma miejsce dlatego, że nasza świadomość dotycząca ochrony powietrza, emisji gazów i zagrożeń z tym związanych jest coraz większa.

Również, a może przede wszystkim, uświadamianie dzieci, wyrabianie w nich nawyków proekologicznych, przyzwyczajeń w kwestii gospodarowania odpadami, gra kluczową rolę w działaniach nakierowanych na ochronę powietrza i generalnie ochronę środowiska.

Ubiegłoroczne ekologiczne drzewko, które stanęło przy Urzędzie Gminy w Malanowie wzbudziło same pozytywne odczucia, stąd decyzja, by i w tym roku świąteczne drzewko przyozdobione było dziesiątkami ozdób, w których wykonanie zaangażowane były dzieci z malanowskich szkół klas I-III.

Kierując się potrzebą uwrażliwiania młodego człowieka na kwestie dotyczące szeroko pojętej ekologii Urząd Gminy w Malanowie zorganizował konkurs „Ekologiczna Choinka w Gminie Malanów”, której celem była:

  1. Promocja działań wpływających na poprawę jakości powietrza w najbliższej okolicy oraz ograniczenie negatywnego wpływu smogu na zdrowie w ramach programu „Czyste Powietrze”.
  2. Edukacja ekologiczna na temat jakości powietrza oraz zmniejszenia gazów cieplarnianych (zachęcenie mieszkańców Gminy Malanów do skorzystania z programu „Czyste powietrze” oraz promowanie zachowań przyjaznych środowisku).
  3. Uwrażliwienie na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska.
  4. Kształtowanie kreatywnego myślenia w aspekcie ochrony środowiska naturalnego.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ozdoby związanej ze świętami Bożego Narodzenia z surowców wtórnych, których nie można spalać (np. opakowań plastikowych, szklanych, nakrętek) lub materiałów naturalnych (np. szyszek, sznurków, słomy, drewna, kory, patyczków, piór, wosku), albo zepsutych, zużytych lub zbędnych przedmiotów, którym nadano nową funkcję – ozdoby świątecznej (ozdoby choinkowej).

Wzorem ubiegłego roku drzewko przyozdobili z wójtem Ireneuszem Augustyniakiem – naczelnym Mikołajem gminy, uczniowie klas trzecich SP w Malanowie wraz z Wychowawcami i pracownikami urzędu. Wykorzystano wszystkie ozdoby, które wykonały dzieci z klas I-III szkół w Malanowie, Miłaczewie i Dziadowicach.

W nagrodę wszystkim dzieciom zaangażowanym w wykonanie świątecznych ozdób wręczono bilety do kina na świąteczny seans.

Małym Artystom, Wychowawcom, Rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc, zaangażowanie i zrozumienie idei jaka przyświecała Organizatorom w organizacji konkursu.

Świątecznie Pozdrawiamy

Galeria zdjęć

AN