15 sierpnia - ważna data dla Polaków
15 sierpnia to jedna z najważniejszych dat w polskim kalendarzu historycznym, związana z obchodami Święta Wojska Polskiego oraz upamiętnieniem Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, znanej także jako Cud nad Wisłą (uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata), która miała fundamentalne znaczenie dla zachowania niepodległości Polski oraz ochrony Europy przed rozprzestrzenieniem się komunizmu.
15 sierpnia 1920 roku przesądził o przyszłości Polski i Europy. Wtedy, 104 lata temu, Wojsko Polskie rozpoczęło kontrofensywę, która zakończyła się odepchnięciem nacierających na Warszawę wojsk sowieckich. Bolszewicka inwazja stanowiła śmiertelne zagrożenie dla nowo odrodzonej Polski, która po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Od kwietnia 1920 roku, siły polskie znajdowały się w ciągłym odwrocie, podczas gdy Armia Czerwona zdobywała kolejne obszary Rzeczypospolitej. Kluczowa batalia, która miała zdecydować o dalszych losach konfliktu, rozpoczęła się 13 sierpnia. Tego dnia Sowieci zajęli Radzymin, ale w kolejnych dniach bitwa pod Ossowem zakończyła się zwycięstwem Polaków. 15 sierpnia Radzymin został wyzwolony, a rozpoczęta przez Józefa Piłsudskiego kontrofensywa, która wyruszyła znad Wieprza, dotarła na tyły wojsk bolszewickich, przełamując ich obronę. Wojsko Polskie przeszło do natarcia, wypierając Sowietów za Niemen.
Zwycięstwo nie było jedynie zasługą zdolności wojskowych dowódców. Kluczowa była również heroiczna postawa polskiego społeczeństwa, które masowo wstępowało do Wojska Polskiego, w tym do armii ochotniczej pod dowództwem gen. Józefa Hallera, broniąc świeżo odzyskanej niepodległości. W obliczu zagrożenia, politycy różnych orientacji politycznych zjednoczyli się, tworząc Radę Obrony Państwa oraz Rząd Obrony Narodowej na czele z premierem Wincentym Witosem, powołane przez Sejm Ustawodawczy.
Na pamiątkę wysiłku zbrojnego obrońców Warszawy wolna Polska 15 sierpnia obchodzi święto swojej armii. W II Rzeczypospolitej chwałę oręża polskiego czczono w Dniu Żołnierza. Zakazane po II wojnie światowej przez komunistów święto powróciło w 1992 r. jako Święto Wojska Polskiego.
15 sierpnia to nie tylko ważna data w kontekście historycznym, ale również jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce, 15 sierpnia znane jest również jako Święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu wierni przynoszą do kościołów wiązanki ziół, kwiatów, owoców i zbóż, aby je poświęcić. Jest to związane z tradycją, że po wniebowzięciu Maryi, jej grób wypełnił się kwiatami i ziołami. Stąd też zwyczaj ten ma swoje korzenie w ludowej tradycji.
Zachęcamy do odwiedzenia strony https://bitwa1920.gov.pl
Dzień 15 sierpnia to doskonała okazja do wywieszenia flagi, do czego serdecznie zachęcamy.
źródło: sejm.gov.pl
zdj. Pixabay.com/adamtepl
DM
Pozostałe aktualności
-
Noś odblaski. Bądź bezpieczny
-
Kolejne spotkanie z Chopinem
-
Wójt wręczył nagrodę za promocję gminy
-
Zapraszamy na debatę o bezpieczeństwie
-
Bezpłatne badania, wzrok i mammografia
-
Pierwsze nabory Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. w nowej perspektywie finansowej na lata 2023-2027
-
Webinarium PIFE - 26.09.2024
-
Biznes po Wielkopolsku
-
Badanie mobilności transportowej ludności
-
Fotowoltaika sprytnie wkomponowana w budynek
-
Informacja o konsultacji programu współpracy Gminy Malanów z NGO na 2025 r
-
Jak Projekt LIFE AFTER COAL PL zmieni naszą rzeczywistość
-
Umowa na opracowanie Strategii Rozwoju Gminy Malanów na Lata 2026-2036 podpisana.
-
Nabór na wolne stanowisko - Dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Malanowie
-
„Aktywny rodzic” – spotkanie informacyjne