Dziś jest poniedziałek, 21.01.2019, imieniny Agnieszki, Jarosławy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Organizacyjny » Aktualności » Święto Narodowe 11 listopada w Malanowie - w śnieżnej szacie

Święto Narodowe 11 listopada w Malanowie - w śnieżnej szacie

Święto Narodowe 11 listopada  w Malanowie - w śnieżnej szacie

    11 listopada obudził wszystkich białym śnieżnym krajobrazem. Nikt zapewne nie pamięta dziś, jak wyglądał 11 listopada 1918 roku w Malanowie. Wielu mieszkańców Gminy Malanów pamiętało jednak znakomicie, aby tego dnia wywiesić flagi narodowe i wziąć udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

     Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w intencji ojczyzny, koncelebrowana przez ks. prałata Stanisława Płaszczyka, ks. wikarego Marcina Zaworskiego oraz przybyłego z parafii w Tulczynie na Ukrainie ks. Piotra Furmana. Mszę uświetniał chór szkolny Szkoły Podstawowej w Malanowie, czytania i psalmy prezentowali harcerze gimnazjalnej drużyny, która nie tak dawno obchodziła swoje 10-lecie. W uroczystości brały udział poczty sztandarowe i delegacje jednostek OSP oraz poczty sztandarowe Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Malanowie. Kościół wypełniony był niemal po brzegi.

   Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości wysłuchali znakomitego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Gimnazjum w Malanowie. Kilka pieśni uzupełnionych słowami narracji zbudowało niezwykłą artystycznie dojrzałą całość. Oba chóry przygotowywała i nimi dyrygowała p. Katarzyna Tomczyk.

    Kiedy przebrzmiały już brawa gorąco oklaskiwanego chóru z kościoła wyszły poczty sztandarowe, delegacje druhów strażaków, szkół i organizacji społecznych a następnie uczestnicy uroczystości, wśród których znajdowali się m.in. Wójt Gminy Sławomir Prentczyński i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Toms. Uformowana sprawnie kolumna marszowa przy dźwiękach odtwarzanych z głośników marszy ruszyła w stronę symbolicznej mogiły - pomnika upamiętniającego mieszkańców Malanowa i ziemi malanowskiej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

      Na cmentarzu, który przywitał wszystkich iście zimową szatą, przed mogiłą-pomnikiem stanęły poczty i delegacje oraz liczni uczestnicy dorocznego święta. Do zgromadzonych przemówił Wójt Sławomir Prentczyński. W swoim wystąpieniu złożył hołd pokoleniom Polaków, którzy w warunkach zagrożenia narodowego bytu wybierali Ojczyznę jako wartość najwyższą. Na koniec przemówienia podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom patriotycznej manifestacji. Następnie delegacje samorządowe, szkolne i organizacji społecznych w asyście warty honorowej harcerzy złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Wśród uczestników uroczystości dostrzec można było również dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionego Tulczyna, a wśród składających kwiaty rozpoznać można było prezesa Domu Polskiego w Tulczynie p. Sławomira Bondara. Na koniec oficjalnej części uroczystości ksiądz prałat Płaszczyk zmówił wraz z obecnymi modlitwę.

      Na tym jedna nie zakończył się dzień uczestników patriotycznych uroczystości w Malanowie, gdyż na nieco zmarzniętych i zarumienionych czekał skromny poczęstunek w świetlicy. A przy smacznej grochówce, herbacie, kawie i drożdżowym cieście serwowanej przez sprawną ekipę dyr. Przygońskiej rozpoczęły się Polaków rozmowy.

MSM

 

PS. Co zostanie w pamięci po 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzonej w Malanowie?

Słowa księdza prałata wygłoszone podczas homilii, imieninowe życzenia dla ks. Marcina, postawa druhów strażaków, koncert chórów w kościele, przemówienie Wójta, liczna obecność mieszkańców i delegacji, rozmowy w cieple świetlicy, wzruszające słowa ks. Piotra z Ukrainy o wartości jaką jest niepodległość w kraju, w którym trwa wojna, zimowa aura.

Każdy z uczestników zapamięta zapewne coś innego, ale każdy zapamięta swój udział w Narodowym Święcie Niepodległości 11 listopada 2016 r. w Malanowie.       

 

GALERIA ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności